Od 1. ledna 2026 jsou všechny publikace ACM (Association for Computing Machinery) a související materiály přístupné v její digitální knihovně. V rámci této změny je nyní digitální knihovna ACM nabízena ve dvou verzích: v základní verzi zdarma, která poskytuje otevřený přístup ke všem publikovaným výzkumům ACM, a v prémiové zpoplatněné verzi, která nabízí další služby a nástroje 'určené pro hlubší analýzu, objevování a organizační využití'.
K 1. lednu 2026 končí 70leté omezení majetkových autorských práv děl autorů zesnulých v roce 1955, viz 2026 in public domain. V americkém prostředí vstupují do public domain díla z roku 1930, viz Public Domain Day.
Všem vše nejlepší do nového roku 2026.
Crown je multiplatformní open source herní engine. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT a GPLv3+. Byla vydána nová verze 0.60. Vyzkoušet lze online demo.
Daniel Stenberg na svém blogu informuje, že po strncpy() byla ze zdrojových kódů curlu odstraněna také všechna volání funkce strcpy(). Funkci strcpy() nahradili vlastní funkcí curlx_strcopy().
Byla vydána nová verze 25.12.30 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Společnost Valve publikovala přehled To nej roku 2025 ve službě Steam aneb ohlédnutí za nejprodávanějšími, nejhranějšími a dalšími nej hrami roku 2025.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu a listopadu 2025. Zúčastnilo se více než 5000 uživatelů.
V dokumentově orientované databázi MongoDB byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická bezpečností chyba CVE-2025-14847 aneb MongoBleed.
total used free shared buffers cached
Mem: 1030284 1020864 9420 0 43536 463636
-/+ buffers/cache: 513692 516592
Swap: 1871440 10752 1860688
Coz ted neni tak hrozne, ale po startu systemu bylo pres den vic jak 900 mega volne pameti, ted po par dnech je to cca 500. Pomalicku se to stale snizuje. Kdyz udelam skript, kterym nacitam 200 megovy soubor do pameti a pustim ho treba trikrat, tak se pamet nikde neuvolni, ale zacne se swapovat. Jak muzu zjistit, co mi tu pamet sezralo? Lecit to restartem nechci, protoze to bych musel delat kazdy tyden... Uz to googlim tyden a nejak se mi nedari.
Za napady dekuji.
To už bych uživatele odkázal např. na Red Hat Network nebo na KB. Pravděpodobně hledá český zdroj informací?
Tiskni
Sdílej: