Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
To bude opravdu těžké, zjistit co z toho řetězce do hesla nepatří.supercool$A52?!@#
Až an to že tenhle řetězec útočník nezná, přemýšlej trochu
V praxi ide o to, ze ak by niekto rozluskol MD5 hash ( brute force utokom )
Kdo říká 2^128?Tolik je MD5 hashů celkem.
V případě 7znakového hesla jich bud 64^7, což je 4,4e12.Tento předpoklad v diskusi zatím nepadl.
Nejde při solení hlavně o to, aby útočník nemohl vyhledávat v tabulkách již vypočítaných hashů při ne až tak silném hesle?Obvykle to tak bývá. BTW. Já jsem se jen ptal autora původního příspěvku, protože mi ten příspěvek přišel že je to ptákovina. Od té doby jsem dostal všelijaké odpovědi, jen ne tu, na kterou jsem se ptal.
Tolik je MD5 hashů celkem.Což je úplně mimo, protože ty zkoušíš hesla a ne výsledky hashovací funkce.
BTW. Já jsem se jen ptal autora původního příspěvku, protože mi ten příspěvek přišel že je to ptákovina. Od té doby jsem dostal všelijaké odpovědi, jen ne tu, na kterou jsem se ptal.Problém byl v tom, že tazatel se ptal na hashování obecně čehokoliv a Viktor hned přišel se solením.
Což je úplně mimo, protože ty zkoušíš hesla a ne výsledky hashovací funkce.Upřímně řečeno je mimo celá ta diskuse. :) Jednou se skáče kolem hádání hesel, pak kolem louskání hashe, pak kolem solení... Moje původní zpráva pro FJ zněla "pokud se mi povede místo původního MD5 získat miliony řetězců které se hashují na ten původní MD5 tak je to nezanedbatelný výkon (popř. pokrok)". To je vše nic víc nic míň.
for ( $i = 0; $i < 10000; $i++ ) { $hash = md5( $hash ); }To asi docela zvyšuje dobu potřebnou pro brute force útok ne?
Tiskni
Sdílej: