V pátek 28. srpna se v Praze uskuteční již osmý Mobile Linux Hackday. Jako obvykle se potkáme v pražské pobočce SUSE v Karlíně na Křižíkově, takže kromě mobilního Linuxu je to tentokrát i příležitost přijít se podívat na nově zrekonstruované kanceláře. Začínáme v 10:00, ale dorazit můžete samozřejmě kdykoliv v průběhu dne. Setkáním vás provede David Heidelberg, vývojář GPU ovladačů v Mesa 3D a jeden z hlavních lidí české komunity kolem … více »
Představen byl Raspberry Pi Compute Module 5 Programming Jig. Jedná se o zařízení umožňující připravit Compute Module 5 do plně funkčního stavu bez nutnosti použití dalších vstupně / výstupních desek. Podporuje automatizaci pomocí nástroje rpi-sb-provisioner. Podrobnosti v dokumentaci.
Hackeři ve Francii ukradli data více než půl milionu daňových poplatníků. Je to jeden z největších hackerských útoků v dějinách země. O útoku z konce června informovala až teď daňová správa. Teprve od pondělí dotčeným občanům zasílá e-maily s instrukcemi, jak postupovat dál. Hackeři se sice nedostanou k penězům dotyčných, hrozí ale věrohodné podvody. Hackeři získali třeba celá jména, údaje o rodinných příslušnících nebo také údaje o
… více »Společnost Framework představila nový Framework Laptop 12 s Intel Core Series 3, Thunderbolt 4, Wi-Fi 7, volitelnou čtečkou otisků prstů a podsvícenou klávesnicí s open-source firmwarem ZMK. Objednat lze s předinstalovanou Fedorou 44 KDE Plasma.
Byl vydán Mozilla Firefox 154.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 154 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 168 (pdf).
Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 10. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Interaktivní editor binárních dat GNU poke byl vydán ve verzi 5.0 (seznam změn).
Byla vydána verze 0.85 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Řešeno je 5 zranitelností.
Byly publikovány novinky z vývoje GIMPu. Pracuje se na novém formátu souborů. Stávající binární XCF bude nahrazen "zazipovaným XML". XCF zůstane plně podporován pouze pro načítání starých souborů.
Name Flags Part Type FS Type [Label] Size (MB)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
sdb1 Boot Primary Linux ext3 [boot] 526.42
sdb2 Primary Linux 5371.11
sdb3 Primary Linux 8.23
sdb5 NC Logical Linux 433776.60 *
sdb6 NC Logical Linux 60414.69 *
Logical Free Space 10.83 *
Na sdb1 jsou soubory zavadece a jadro (typicky /boot). Zajima me sdb5 a sdb6. Ten disk byl temer jiste pripojeny k nejakemu raidovemu radici, ale asi jen nektere oddily byly v raidu,protoze oddil se zavadecem a jadrem je citelny bez pouziti toho radice. Disku bylo celkem 6+1spare v raid6. Nedelam si iluze, ze bych z toho vytahl nejaka data (bez toho abych to zapojil zpet do datadomainu), spis me zajima jak se s tim da z linuxu pracovat. Ostatne 'firmware' toho storage zarizeni je linux, takze by ty oddily citelne byt mely. Dalsim problemem jiste bude, ze jsou tam data deduplikovana, takze z jejich cteni stejne asi nic nebude. Zajima me ale jak se k nim dostat.
Mount jsem zkousel, ale nezjistil jsem jaky typ filesystemu je na tech diskovych oddilech (`file - < /dev/sdb[5|6]` mi vypsalo typ: data). Zkousel jsem take nastartovat sw raid a nacist pvgroup/vlgroup/lvgroup v lvmku, ale lvmko to neni.
Tak co dal, panove? Rekl bych, ze je problem v tom hw raidu, jak pise kolega. Bez toho se asi nehneme, ze?
Diky za reakce a podnety.
0 Prázdný prost 24 NEC DOS 81 Minix / starý bf Solaris 1 FAT12 39 Plan 9 82 Linux swap/Sola c1 DRDOS/sec (FAT- 2 XENIX root 3c PartitionMagic 83 Linux c4 DRDOS/sec (FAT- 3 XENIX usr 40 Venix 80286 84 OS/2 skrytý C: c6 DRDOS/sec (FAT- 4 FAT16 <32M 41 PPC PReP Boot 85 Linux rozšíř c7 Syrinx 5 Rozšířený 42 SFS 86 NTFS svazek da data mimo SS 6 FAT16 4d QNX4.x 87 NTFS svazek db CP/M / CTOS / 7 HPFS/NTFS 4e QNX4.x 2. čás 88 Linux plaintext de Dell Utility 8 AIX 4f QNX4.x 3. čás 8e Linux LVM df BootIt 9 AIX startovací 50 OnTrack DM 93 Amoeba e1 DOS access a OS/2 zavaděč 51 OnTrack DM6 Aux 94 Amoeba BBT e3 DOS pro čtení b W95 FAT32 52 CP/M 9f BSD/OS e4 SpeedStor c W95 FAT32 (LBA) 53 OnTrack DM6 Aux a0 IBM Thinkpad hi eb BeOS SS e W95 FAT16 (LBA) 54 OnTrackDM6 a5 FreeBSD ee GPT f W95 Rozš. (LBA 55 EZ-Drive a6 OpenBSD ef EFI (FAT-12/16/ 10 OPUS 56 Golden Bow a7 NeXTSTEP f0 zavaděč Linux 11 Skrytá FAT12 5c Priam Edisk a8 Darwin UFS f1 SpeedStor 12 Compaq diagnost 61 SpeedStor a9 NetBSD f4 SpeedStor 14 Skrytá FAT16 < 63 GNU HURD či Sy ab Darwin bootovac f2 DOS sekundárn 16 Skrytá FAT16 64 Novell NetWare af HFS/HFS+ fb VMware VMFS 17 Skrytá HPFS/NT 65 Novell NetWare b7 BSDI SS fc VMware VMKCORE 18 AST SmartSleep 70 DiskSecure Mult b8 BSDI swap fd Linux RAID samo 1b Skrytá W95 FAT 75 PC/IX bb Skrytý Boot Wi fe LANstep 1c Skrytá W95 FAT 80 Starý Minix be Zavaděč Solar ff BBT 1e Skrytá W95 FAT
Tiskni
Sdílej: