Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Zkus specifikovat co přesně chceš měřit a za jakým účelem.
Já mám ve screenu
nonstop puštěný htop
a dstat
. V dstatu vidím okamžitě provoz pro každou síťovku (mimo jiné). To mi umožňuje v případě problémů sledovat realtime provoz na serveru.
Pokud potřebuji sledovat provoz na portu, tak pomocí watch
sleduji výpis ze statistik iptables
-- toto je ale dost specifické řešení, na druhou stranu můžu sledovat detailně co potřebuji. Většinou stačí dstat či graf (MRTG) z rozhraní routeru.
myslím, že moje otázka tak nějak směřovala právě k tomu, jak tohle zjistím... takžeZkus specifikovat co přesně chceš měřit a za jakým účelem.
- mám běžný pracovní notebook, píchám ho do sítě v práci a doma. Má smysl vůbec něco sledovat? Existuje nějaké nezbytné minimum? Existuje něco, co by bylo prima sledovat pro řekněme zkušené uživatele? Existuje něco, co by mělo běžet na pozadí pc každé sekretářky, aby ev. zaznamenala problém a vyhledala pomoc? Prostě úvahy tohoto typu...
Na pracovních stanicích (tj. nikoli notebook) mám taky puštěný monitor provozu a když vidím nějakou nečekanou aktivitu, tak se podívám, co to je. Děláte to taky tak?
Řekl bych, že jakmile rozlousknu tohle, tak už bude snadné zjistit, jestli se mi výsledek vleze do 20. znaků nebo ne.
- mám běžný pracovní notebook, píchám ho do sítě v práci a doma. Má smysl vůbec něco sledovat? Existuje nějaké nezbytné minimum? Existuje něco, co by bylo prima sledovat pro řekněme zkušené uživatele? Existuje něco, co by mělo běžet na pozadí pc každé sekretářky, aby ev. zaznamenala problém a vyhledala pomoc?
Nemyslím si, že je nutné sledovat něco víc, než jen občas logwatche. Určitě tam nemusí běžet nic na pozadí.
Na pracovních stanicích (tj. nikoli notebook) mám taky puštěný monitor provozu a když vidím nějakou nečekanou aktivitu, tak se podívám, co to je. Děláte to taky tak?
Na pracovním NTB (W7) mám puštěný TaskManager spíše jen ze zvyku. Nikdy jsem pomocí něj neodhalil nic zvláštního a závažného. Na linuxovém desktopu jsem měl puštěný gkrelm ale to také spíše jako doplněk plochy, nikdy nic divného neodhalil.
Tiskni
Sdílej: