Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Řešení dotazu:
Na druhé adrese na rozhraní není nic virtuálního, je stejně reálná jako první (nebo třeba pětistá). Takže bych to zkusil obráceně: nejdřív si nechat přidělit adresu přes DHCP a pak ručně přidat tu statickou. Při troše štěstí vám ji DHCP klient při obnovování nesmaže. Pokud jsou ty adresy ze stejného rozsahu, pro jistotu si zapište jedničku do
/proc/sys/net/ipv4/conf/*/promote_secondaries
auto eth0 iface eth0 inet dhcp auto eth0:0 iface eth0:0 inet dhcppri teto konfiguraci se sekundarni IP vubec nenahodi (primarni ano):
/etc/init.d/networking restart SIOCSIFFLAGS: Cannot assign requested address SIOCSIFFLAGS: Cannot assign requested address Bind socket to interface: No such device Failed to bring up eth0:0.
Ono by především pomohlo, kdyby autoři konfiguračních souborů vaší distribuce po více než jedenácti letech konečně zaregistrovali, že počínaje jádrem 2.2.0 už se více adres na jednom rozhraní neřeší přes IP aliasing a že tudíž žádné (ani virtuální) rozhraní eth0:0
neexistuje.
Ale více adres přes DHCP asi bude opravdu problém, dhcpcd
ani dhclient
s tím nepočítají. Navíc by musel spolupracovat i server, protože bude potřeba, aby přidělil druhou IP adresu stejné MAC adrese. Nakonec možná bude nejjednodušší koupit si druhou síťovou kartu.
auto eth0 iface eth0 inet dhcp hwaddress ether xx:xx:xx:xx:xx:2c hostname primary auto eth0:1 iface eth0:1 inet dhcp hwaddress ether xx:xx:xx:xx:xx:2d hostname secondary(nastaveni hwaddress je k nicemu, obe interface maji MAC ..2d) ((P.S. vim, ze IP aliasing je obsolete ale distribuci na serveru kvuli tomu menit nehodlam, obzvlaste kdyz mi neni znamy zpusob jak toto zprovoznit rucne pomoci utility ip))
Ach jo, to je jak do dubu. IP aliasing není jen obsolete, ale především v žádném jádře počínaje 2.2.0 (leden 1999) vůbec neexistuje. Stejně tak neexistuje ani žádné rozhraní eth0:1, takže mu nemůžete nic nastavit, ani IP adresu, ani MAC adresu, ani příznaky, a stejně tak na něm nemůžete pustit DHCP klienta. Příkaz ifconfig
to ovšem na vědomí nebere, takže když to pomocí něj zkusíte, provede příslušnou změnu na skutečném rozhraní eth0
.
Co dělá ta vaše konfigurace, je mi záhadou. Osobně bych tipoval, že rozhraní eth0
nastaví tu první MAC adresu, pustí jednu instanci DHCP klienta, která si k té MAC adrese vyžádá IP adresu od serveru. Pak přenastaví rozhraní eth0
MAC adresu na tu druhou a pustí druhého klienta, který si vyžádá IP adresu pro tu druhou MAC adresu. Což o to, fungovat by to snad i mohlo, ale v praxi bych se to bál použít, protože bych se bál, že se to rozsype v okamžiku, kdy lease vyprší a první klient ho zkusí obnovit, ale tentokrát už s druhou MAC adresou.
ip addr show eth0 2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc mq state UP qlen 1000 link/ether xx:xx:xx:xx:xx:2d brd ff:ff:ff:ff:ff:ff inet 10.16.0.2/16 brd 10.16.255.255 scope global eth0 inet 10.16.0.3/16 brd 10.16.255.255 scope global secondary eth0:1 inet6 fe80::2a0:d1ff:fea1:502c/64 scope link valid_lft forever preferred_lft forever
To v podstatě odpovídá tomu, co jsem psal - při zpracování první sekce se eth0
nastaví první adresa, při zpracování druhé sekce druhá.
Mimochodem, už jsem si zvykl, že lidé v diskusích vyhvězdičkovávají IP adresy, ale jaký smysl to má u MAC adresy? To se bojíte, že podle ní poznáme výrobce? :-)
dhcpcd
) smaže ty, které před jeho spuštěním nastavím staticky, tak by měl stejně tak smazat i tu, kterou před jeho spuštěním nastavila první instance.
modprobe macvlan ip link set eth0 up ip link add link eth0 address AA:BB:CC:00:00:00 eth0v0 type macvlan ip link set eth0v0 up dhcpcd eth0v0
Tiskni
Sdílej: