Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
A k dotazu, když to zjednoduším, jde nějak ovlivnit politiky na win klientech pomocí linux samba serveru?
Dokazete len do verzie windowsov XP... pomocou group policy (poledit.exe)... nieje to sice extremne userfriendly, ale je to funkcne. Zial, aj ked sa s windows vista/7 do samba3 domeny pripojite, politiky rovnakym sposobom sa uz nastavovat nedaju... v podstate na to neexistuje nejaka moznost.
Ano, samba4 je stale vo vyvoji (uz tomu bude zopar rockov) a preto stale nieje pre ostre pouzitie (i ked v niektorych distribuciach je uz sucastou), ale podla mna sa jedna o tak velky projekt, ze to ta dlzka je adekvatna, vela veci sa tam riesi reverse engineeringom co tiez na rychlosti moc neprida.
Windows 7 se zvládnou připojit k samba3 serveru a používat jeho sdílené adresáře, ale do domény se nepřipoji...
Uz to tu bolo spominane na fore viackrat... windows7 sa pripoji do domeny (samozrejme len verzia professional a vyssie), treba upravit zopar hodnot v registroch pre spatnu kompatibilitu s NT4 domenou... ale uz to nie je to prave orechove ako pri windows xp (roaming profily, group policy, atd.).
Samba 3 moze byt maximalne member server v AD-like domene, teda da sa vyuzit ako file alebo printer server, pripadne nejaky autentifikacny server pre linuxove systemy cez winbind.
Tak na zaciatok... s GPO a plnohodnotnym fungovanim Windows 7 a Visty v samba3 domene sa rozlucte, este jedna verzia windowsov a zo samby sa bude dat maximalne zdielat subory/tlaciarne.
Ak by ste sa predsalen pre sambu rozhodli, tu niekto nizsie popisoval riesenie pouzitia samby v kombinacii s LDAP serverom (zas moj oblubeny je openldap ;)). Riesit vsak decentralizaciu a na kazdu pobocku umiestnovat member server (teda stroj so sambou+ldapom, ktory treba synchronozovat) nieje podla mna idealne. Je s tym kopec roboty hlavne na konfiguraciu a udrzovanie. Pri ldape by to musela byt nejaka multimaster replikacia co nemusi byt celkom sranda. Urobil by som mozno jeden - max dva member servery pre vyssiu dostupnost a umiestnil ich na najvacsie pobocky (ak su rovnake, tak spravit jeden a nechat ho v centrale... uz len kvoli bezpecnosti).
Co vlastne tymto dostanete? Centralne autentifikovanie do domeny pre workstationy s moznostou prepojenia LDAPu s X sietovymi sluzbami (od posty, cez akukolvek pristupovu sluzbu). Dnes je uz cokolvek prepojitelne s LDAPom... vratane DHCP a DNS sluzieb.
Momentalne si treba pockat na sambu4, ktora bude plne AD-like domena a o.i. bude podporovat aj GPO.
Vsetky dodatocne veci na spravu systemov treba riesit oddelene. Pre kontrolu aktualizacii je potrebny Windows Update Service + konfiguracia klientov, pripadne na centralizovanu kontrolu a manazment Windows stanic zas MS System Center ... avsak tu si uz bez windows servera nevystacite.
Dik za tip na unison, mozno nieco podobne hladam, potrebujem spravit komplet funkcne BDC vratane homedirs a profilov...hlavne nech ich synchronizuje on-the-fly ...s DRBD som to vzdal.
inak napodobne, systemy win vista a vyssie tiez moc nemusim, zial neuvazovat o nich je ako ist proti prudu.
Tiskni Sdílej: