Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
A k dotazu, když to zjednoduším, jde nějak ovlivnit politiky na win klientech pomocí linux samba serveru?
Dokazete len do verzie windowsov XP... pomocou group policy (poledit.exe)... nieje to sice extremne userfriendly, ale je to funkcne. Zial, aj ked sa s windows vista/7 do samba3 domeny pripojite, politiky rovnakym sposobom sa uz nastavovat nedaju... v podstate na to neexistuje nejaka moznost.
Ano, samba4 je stale vo vyvoji (uz tomu bude zopar rockov) a preto stale nieje pre ostre pouzitie (i ked v niektorych distribuciach je uz sucastou), ale podla mna sa jedna o tak velky projekt, ze to ta dlzka je adekvatna, vela veci sa tam riesi reverse engineeringom co tiez na rychlosti moc neprida.
Windows 7 se zvládnou připojit k samba3 serveru a používat jeho sdílené adresáře, ale do domény se nepřipoji...
Uz to tu bolo spominane na fore viackrat... windows7 sa pripoji do domeny (samozrejme len verzia professional a vyssie), treba upravit zopar hodnot v registroch pre spatnu kompatibilitu s NT4 domenou... ale uz to nie je to prave orechove ako pri windows xp (roaming profily, group policy, atd.).
Samba 3 moze byt maximalne member server v AD-like domene, teda da sa vyuzit ako file alebo printer server, pripadne nejaky autentifikacny server pre linuxove systemy cez winbind.
Tak na zaciatok... s GPO a plnohodnotnym fungovanim Windows 7 a Visty v samba3 domene sa rozlucte, este jedna verzia windowsov a zo samby sa bude dat maximalne zdielat subory/tlaciarne.
Ak by ste sa predsalen pre sambu rozhodli, tu niekto nizsie popisoval riesenie pouzitia samby v kombinacii s LDAP serverom (zas moj oblubeny je openldap ;)). Riesit vsak decentralizaciu a na kazdu pobocku umiestnovat member server (teda stroj so sambou+ldapom, ktory treba synchronozovat) nieje podla mna idealne. Je s tym kopec roboty hlavne na konfiguraciu a udrzovanie. Pri ldape by to musela byt nejaka multimaster replikacia co nemusi byt celkom sranda. Urobil by som mozno jeden - max dva member servery pre vyssiu dostupnost a umiestnil ich na najvacsie pobocky (ak su rovnake, tak spravit jeden a nechat ho v centrale... uz len kvoli bezpecnosti).
Co vlastne tymto dostanete? Centralne autentifikovanie do domeny pre workstationy s moznostou prepojenia LDAPu s X sietovymi sluzbami (od posty, cez akukolvek pristupovu sluzbu). Dnes je uz cokolvek prepojitelne s LDAPom... vratane DHCP a DNS sluzieb.
Momentalne si treba pockat na sambu4, ktora bude plne AD-like domena a o.i. bude podporovat aj GPO.
Vsetky dodatocne veci na spravu systemov treba riesit oddelene. Pre kontrolu aktualizacii je potrebny Windows Update Service + konfiguracia klientov, pripadne na centralizovanu kontrolu a manazment Windows stanic zas MS System Center ... avsak tu si uz bez windows servera nevystacite.
Dik za tip na unison, mozno nieco podobne hladam, potrebujem spravit komplet funkcne BDC vratane homedirs a profilov...hlavne nech ich synchronizuje on-the-fly ...s DRBD som to vzdal.
inak napodobne, systemy win vista a vyssie tiez moc nemusim, zial neuvazovat o nich je ako ist proti prudu.
Tiskni
Sdílej: