Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
# mdadm -C -ap7 /dev/md_d127 -R -f -l1 -n2 /dev/sda /dev/sdb ### slovo "missing" muze nahradit jedno zarizeni # fdisk /dev/md_d127 /dev/md_d127p1 * 10M 83 ext2 for boot /dev/md_d127p2 10G 83 ext3 for system /dev/md_d127p3 2G 82 swap /dev/md_d127p4 rest 83 ext3 for home # mkswap /dev/md_d127p3 # swapon /dev/md_d127p3 # mke2fs /dev/md_d127p1 # for i in 2 4;do mke2fs -j /dev/md_d127p$i; doneGrub instaluju:
# cd /dev ; ln -s md_d127 md_d127p ### osetreni chyby grubu # echo "(hd0) /dev/md_d127p" > /boot/grub/device.map # grub --device-map=/boot/grub/device.map root (hd0,0) setup (hd0) quitV /boot/grub/grub.conf (menu.lst standardniho grubu):
title= system root (hd0,0) kernel /kernel md=d127,/dev/sda,/dev/sdb root=/dev/md_d127p2Kernel delam sam, vse mam v nem, nemam tam moduly. Ale ramdisk je to schopno z /bootu nacist taky. Mam to tak v beznem produkcnim nasazeni u zakazniku, jen tech oddilu je tam o neco vice. Oproti kontrole nekolika (mnoha) raidu staci kontrolovat tento jeden, instalace i udrzba je jednoduzsi.
Naproti tomu pouziti /etc/mdadm.conf (nebo jak se to jmenuje) umoznuje presne specifikovat konfiguraci pole a nehrozi, ze se sestavi spatne.
Navíc je současný mdadm.conf
a vlastně v něm stačí definovat, kde hledat a jak přiřadit zařízení podle UUID pole.
Ale pravda, pak je potreba mit initramfs (tedy v pripade, ze na poli je rootfs).
Což už je dnes stejně potřeba skoro vždy, křečovitou snahou vyrobit za každou cenu systém bez initial ramdisku si člověk spíš víc práce přidělá než ušetří.
Navíc je současný mdadm.conf a vlastně v něm stačí definovat, kde hledat a jak přiřadit zařízení podle UUID pole.AFAIK jádro k sestavení pole taky používá UUID.
Což už je dnes stejně potřeba skoro vždy, křečovitou snahou vyrobit za každou cenu systém bez initial ramdisku si člověk spíš víc práce přidělá než ušetří.Tak to mám zkušenost přesně opačnou. Jednak z initramfs v kombinaci se software suspendem nemám dobrý pocit (pokud vím, když se něco nepovede - připojí se oddíl a pak se začne probouzet - sbohem data). No a druhak už mě vadný mdadm.conf několikrát pokousal, takže jsem musel bootovat LiveCD a opravovat. (Třeba když se initramfs s mdadm.conf přegeneroval blbě nebo taky vůbec.) Prostě na systém bez initramfs a autodetekci nedám dopustit, s tím jsem ještě v životě problémy neměl, žádné problémy se špatně sestaveným polem, a to i v případě různých stěhování disků.
AFAIK jádro k sestavení pole taky používá UUID.
To asi ano. Jde ale o to, že jádro neví, že konkrétní UUID odpovídá md0
, druhé md1
a třetí je jen náhodný kolemjdoucí, který tu nemá vůbec co dělat. Takže se musí orientovat jen podle "preferred minor" ze superbloku a tam právě může nastat problém v okamžiku, kdy připojíte disk, na kterém je FD oddíl, který byl součástí cizího pole. Jádro sice možná pozná, že je z jiného md0
než ostatní, ale už nemá šanci poznat, které z těch dvou md0
je to pravé.
Jednak z initramfs v kombinaci se software suspendem nemám dobrý pocit (pokud vím, když se něco nepovede - připojí se oddíl a pak se začne probouzet - sbohem data).
Používám už celkem dlouho systém s kombinací několika SW polí a LVM, suspend používám také a problém, který popisujete, jsem nikdy nezaznamenal. Naopak, initial ramdisk se hodí i k řadě dalších užitečných věcí, které je bez něj čím dál těžší obcházet.
/dev/disk/by-uuid/*
, které vytváří udev a ten je v tomto případě třeba spustit z initial ramdisku. Neříkám, že to nelze obejít, ale jsme zase na začátku - křečovitým odmítáním initial ramdisku si dnes většinou víc práce přiděláte než ušetříte.
Tiskni
Sdílej: