Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Velice zřídka píšu text i s diakritikou a když už na to příjde vystačím si většinou se znaky na klávesách. Poslední dobou ale párkrát potřeboval napsat ňŇťŤóÓ atd. a zjistil jsem, že v KDE aplikacích se háček i čárka napíše ihned po stisku klávesy a nečeká se na zadání dalšího znaku. Výstup pak vypadá takto: ˇnˇNˇtˇT´o´O.
Tato chyba se mi projevila nezávisle na třech počítačích s KDE na 32 i 64 bitovém Archu. Jediný stroj, kde se chyba neprojevuje je notebook, na kterém je narozdíl od ostatních počítačů nastavena česká klávesnice jako výchozí.
Nemáte někdo nápad, co to mohlo způsobit a jak to odstranit?
Řešení dotazu:
Díky za odkaz. Doposud jsem ibus
, který mám na všech problematických strojích, nepodezříval. Zapátrám tímto směrem...
Tak ani vypnutí ibus démona nepomohlo. Nakonfigurován je tak, jak to popisují všechny dostupné články a funguje podle očekávání, takže bych v něm problém neviděl.
Nějaký další tip?
Ještě býval problém s ne-UTF-8 locale.
Nicméně hledat musíte vy. Ani jste nenapsal, jakou verzi KDE, Qt, Xorg máte. Jestli problém je jen v KDE programech, nebo i čistých Qt.
Být vámi, tak ukončím všechny KDE, kdm a podobný věci a z virtuální konzole spustím X (opravdu jenom příkaz X
), z druhé konzole pustím qtconfig a v takto minimálním prostředí ověřím, jestli problém je opravdu tam.
Samozřejmě používám utf8 locale. Verze KDE, Qt i X serveru se už několikrát změnily, zatím co chyba přetrvává. Stávající verze jsou KDE 4.4.5, Qt 4.6.3 a X server 1.8.1.902, prostě to, co je dostupné v repozitářích Archu (a to nepoužívám testing repository) V /etc/X11/xorg.conf
mám jen konfiguraci dvou monitorů...
Problém je určitě jak v KDE tak čistých Qt aplikacích, protože na jednom notesu mám Gnome s gdm a má stejné problémy.
Zajímalo by mě zda se stejné chování projevilo i jiným Archistům, kteří jen aktualizují. Osobně si nevybavuju, že bych mimo instalace rýpal do nastavení klávesnice, vstupních metod apod. Hledáním na netu i chyb v konfiguraci jsem už stávil nejeden večer, výsledkem je tento dotaz.
LOCALE="en_US.UTF-8"
, na ostatných LOCALE="sk_SK.UTF-8"
. V /etc/locale.gen mám odkomentované riadky s cs_CZ, us_US, sk_SK
.
Díky za reakci.
Zkusil jsem vypnout celé KDE, kdm se mi však po vypnutí vždy spustilo samo. I tak jsem spustil twm a ibus demona, nastavil cz a us rozložení klávesnice a testoval na qtconfig a konsole. Kupodivu žádné komplikace! Dokonce i kopírování funguje (viz. můj druhý dotaz s podobným titulkem)
Teď jen nevím, co z tohoto testu vyvodit. Problém s mrtvými znaky je někde jinde než v nastavení klávesnice a ibus? wtf?
Zkusil jsem vypnout celé KDE, kdm se mi však po vypnutí vždy spustilo samo.
init 3
, /etc/init.d/xdm stop
?
Smyslem bylo, aby jste dostal čisté prostředí bez inicializačních skriptů, které pouští diplay manager mezi přihlášením a spuštěním okenního správce.
Teď jen nevím, co z tohoto testu vyvodit.
Proměnné prostředí (hlavně ty kolem vstupních metod popsané ve vlákně odkazovaném úplně na začátku). Démoni pověšení na D-Bus. Nějaký kdečkový vynález, který chytá všechny vstupní události (třeba to přepínání klávesnice).
S vnitřnostmi KDE ale neporadím, protože je vůbec neznám.
Ještě mě napadá, že by KDE mohly místo setxkbmap používat přímo xmodmap nebo xkbcomp. Občas jsem pozoroval, že když se zkřížily dva X servery s různými ručně poskládanými mapami klávesnice, tak že některé kombinace kláves nefugovaly (třeba ty mrtvé klávesy).
setxkbmap
?
A nebude nejlepší od zlozvyku přepínání rozložení kláves se odprostit a používat jen jedno vlastní?
Výchozí mám anglické rozložení a přepínám jej pro každou aplikaci zvlášť pomocí Alt+Shift
, což je nastaveno v KDE klikátku, které používá setxkbmap
. Příkazy, které zobrazí toto klikátko, jsem použil při testu s TWM...
Co bych mohl zkusit zapnout/vypnout/změnit, abych vyloučil nový Xorg z podezřelých? Downgrade moc nepřipadá v úvahu kvůli závislostem, protože to Arch nepodporuje.
Mimochodem, užívat vlastní rozložení schvaluji jen u mobilních nebo embedded zařízení, všude jinde by mělo být standardní rozložení s možností přepínání, aby jej byli schopni ovládat všichni uživatelé (čti windowsáci, manželka, atd.)
Tak nakonec se mi to povedlo nečekaně vyřešit. Nejsem si sice přesně jistý, který balíček zabral, ale důležitý je výsledek. Problém byl zakopaný v ibus
.
Pro úplnost dodávám "řešení". Kompletně jsem odinstaloval ibus
včetně zrušení příslušných systémových proměnných. Po restartu vše fungovalo samozřejmě až na možnost psát japonsky. Takže opětovný export proměnných a instalace ibus
, ibus-anthy
, ibus-qt
(který měl problém vyřešit hned napoprvé, ale nezabral) a nově ibus-m17n
(který vlastně ani nevím k čemu slouží). Po následném restartu je funkční téměř vše až na čisté X aplikace jako xterm
, kde jsou mrtvé klávesy ignorovány. To mi ale vůbec nevadí.
Tiskni
Sdílej: