V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Velice zřídka píšu text i s diakritikou a když už na to příjde vystačím si většinou se znaky na klávesách. Poslední dobou ale párkrát potřeboval napsat ňŇťŤóÓ atd. a zjistil jsem, že v KDE aplikacích se háček i čárka napíše ihned po stisku klávesy a nečeká se na zadání dalšího znaku. Výstup pak vypadá takto: ˇnˇNˇtˇT´o´O.
Tato chyba se mi projevila nezávisle na třech počítačích s KDE na 32 i 64 bitovém Archu. Jediný stroj, kde se chyba neprojevuje je notebook, na kterém je narozdíl od ostatních počítačů nastavena česká klávesnice jako výchozí.
Nemáte někdo nápad, co to mohlo způsobit a jak to odstranit?
Řešení dotazu:
Díky za odkaz. Doposud jsem ibus
, který mám na všech problematických strojích, nepodezříval. Zapátrám tímto směrem...
Tak ani vypnutí ibus démona nepomohlo. Nakonfigurován je tak, jak to popisují všechny dostupné články a funguje podle očekávání, takže bych v něm problém neviděl.
Nějaký další tip?
Ještě býval problém s ne-UTF-8 locale.
Nicméně hledat musíte vy. Ani jste nenapsal, jakou verzi KDE, Qt, Xorg máte. Jestli problém je jen v KDE programech, nebo i čistých Qt.
Být vámi, tak ukončím všechny KDE, kdm a podobný věci a z virtuální konzole spustím X (opravdu jenom příkaz X
), z druhé konzole pustím qtconfig a v takto minimálním prostředí ověřím, jestli problém je opravdu tam.
Samozřejmě používám utf8 locale. Verze KDE, Qt i X serveru se už několikrát změnily, zatím co chyba přetrvává. Stávající verze jsou KDE 4.4.5, Qt 4.6.3 a X server 1.8.1.902, prostě to, co je dostupné v repozitářích Archu (a to nepoužívám testing repository) V /etc/X11/xorg.conf
mám jen konfiguraci dvou monitorů...
Problém je určitě jak v KDE tak čistých Qt aplikacích, protože na jednom notesu mám Gnome s gdm a má stejné problémy.
Zajímalo by mě zda se stejné chování projevilo i jiným Archistům, kteří jen aktualizují. Osobně si nevybavuju, že bych mimo instalace rýpal do nastavení klávesnice, vstupních metod apod. Hledáním na netu i chyb v konfiguraci jsem už stávil nejeden večer, výsledkem je tento dotaz.
LOCALE="en_US.UTF-8"
, na ostatných LOCALE="sk_SK.UTF-8"
. V /etc/locale.gen mám odkomentované riadky s cs_CZ, us_US, sk_SK
.
Díky za reakci.
Zkusil jsem vypnout celé KDE, kdm se mi však po vypnutí vždy spustilo samo. I tak jsem spustil twm a ibus demona, nastavil cz a us rozložení klávesnice a testoval na qtconfig a konsole. Kupodivu žádné komplikace! Dokonce i kopírování funguje (viz. můj druhý dotaz s podobným titulkem)
Teď jen nevím, co z tohoto testu vyvodit. Problém s mrtvými znaky je někde jinde než v nastavení klávesnice a ibus? wtf?
Zkusil jsem vypnout celé KDE, kdm se mi však po vypnutí vždy spustilo samo.
init 3
, /etc/init.d/xdm stop
?
Smyslem bylo, aby jste dostal čisté prostředí bez inicializačních skriptů, které pouští diplay manager mezi přihlášením a spuštěním okenního správce.
Teď jen nevím, co z tohoto testu vyvodit.
Proměnné prostředí (hlavně ty kolem vstupních metod popsané ve vlákně odkazovaném úplně na začátku). Démoni pověšení na D-Bus. Nějaký kdečkový vynález, který chytá všechny vstupní události (třeba to přepínání klávesnice).
S vnitřnostmi KDE ale neporadím, protože je vůbec neznám.
Ještě mě napadá, že by KDE mohly místo setxkbmap používat přímo xmodmap nebo xkbcomp. Občas jsem pozoroval, že když se zkřížily dva X servery s různými ručně poskládanými mapami klávesnice, tak že některé kombinace kláves nefugovaly (třeba ty mrtvé klávesy).
setxkbmap
?
A nebude nejlepší od zlozvyku přepínání rozložení kláves se odprostit a používat jen jedno vlastní?
Výchozí mám anglické rozložení a přepínám jej pro každou aplikaci zvlášť pomocí Alt+Shift
, což je nastaveno v KDE klikátku, které používá setxkbmap
. Příkazy, které zobrazí toto klikátko, jsem použil při testu s TWM...
Co bych mohl zkusit zapnout/vypnout/změnit, abych vyloučil nový Xorg z podezřelých? Downgrade moc nepřipadá v úvahu kvůli závislostem, protože to Arch nepodporuje.
Mimochodem, užívat vlastní rozložení schvaluji jen u mobilních nebo embedded zařízení, všude jinde by mělo být standardní rozložení s možností přepínání, aby jej byli schopni ovládat všichni uživatelé (čti windowsáci, manželka, atd.)
Tak nakonec se mi to povedlo nečekaně vyřešit. Nejsem si sice přesně jistý, který balíček zabral, ale důležitý je výsledek. Problém byl zakopaný v ibus
.
Pro úplnost dodávám "řešení". Kompletně jsem odinstaloval ibus
včetně zrušení příslušných systémových proměnných. Po restartu vše fungovalo samozřejmě až na možnost psát japonsky. Takže opětovný export proměnných a instalace ibus
, ibus-anthy
, ibus-qt
(který měl problém vyřešit hned napoprvé, ale nezabral) a nově ibus-m17n
(který vlastně ani nevím k čemu slouží). Po následném restartu je funkční téměř vše až na čisté X aplikace jako xterm
, kde jsou mrtvé klávesy ignorovány. To mi ale vůbec nevadí.
Tiskni
Sdílej: