Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Aloha,
mám takový problém, který je pro mě docela zásadní. Mám 2 virtualizované vývojové servery, které mají Síť pouze s hostem a na druhou síťovku v režimu NAT kvůli přístupu na internet. Bohužel to má nevýhodu, poněvadž v routách hostovaných systémů mám 2 výchozí brány (pro každou síťovku jednu) a stroje pak pomalu reagují.
Chtěl bych Vás požádat o pomoc při řešení této situace. Podmínky: stroje musí mít pevné adresy (ne DHCP), nesmí být vidět z venčí (takže žádný most) pokud nepřesměruji port služby na daný server. Připojení notebooku k internetu je střídavé (eth0, wlan0).
Hostované systémy jsou Debian, hostitel Ubuntu 10.04.
Děkuji
A co se stane az nebudu pripojen vubec - mam to na notebooku a doma nemam internet. Resp mi jde take o to, aby ty stroje mely stejnou IP nezavysle na taom v jake siti naleza notebook. Co tedy udelat, pokud prichazi pozadavek z vyrtualu pres sit z hostem tak bych mohl routovat/ natovat pozadavky z virtualu.
1. eth0 (vychozi sitovka) je na DHCP.
2. dummy interface (po natazeni modulu) se jmenuje dummy0, ale doporucuji prejmenovat, pokud chces pouzivat DHCP server) ma statickou adresu treba 192.168.1.1/24 a nema branu, takze default routa je pres eth0.
3. Ve VirtualBoxu nastavis typ site na Bridged adapter, dummy0 (nebo jmeno, ktere jsi zvolil)
$ cat /etc/modprobe.d/dummy.conf alias dummy0 dummy options dummy numdummies=1 $ grep dummy /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules # Dummy interface renamed to inter because of DHCP server problem with dummy interfaces SUBSYSTEM=="net", KERNEL=="dummy0", NAME="inter0"
Ten první soubor /etc/modprobe.d/dummy.conf si mám tedy založit (soubor neexistuje) a do něj dopsat ty řádky? Také nechápu co znamená alias dummy0 dummy.
V druhém souboru /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules dochází k přejmenování dummy0 na inter0.
Ještě bych se chtěl optat zda je k dummy nějaká dokumentace popř. co mám hledat.
alias wildcard modulename This allows you to give alternate names for a module.Jo, napsal jsem to blbe, dik za opravu
Ahoj, děkuji za návod.
Trošku jsem si hrál v pracovní době.
Sovka dummy0 se jmenuje vlan0. Vyzkoušel jsem to v praxi a bohužel ani z jednoho stroje si nepingnu druhý (host-guest). V příloze jsou dle mě snad všechny důležité informace. Nevím kde dělám chybu - pro virtuální stroj by se nemělo nic měnit (IP 10.0.0.2, GW 10.0.0.1). vlan0 má IP 10.0.0.1.
Nejsem odborník na síť, omlouvám se a děkuji za pomoc.
ip_forward=yes v /etc/network/optionsCo iptables? Je povolena komunikace mezi sitovkami?
-A FORWARD -i vlan0 -j ACCEPT -A FORWARD -o vlan0 -j ACCEPT
cat /proc/sys/net/ipv4/ip_forward 1tenhle soubor nemám (Ubuntu 10.04)
ip_forward=yes v /etc/network/options
po vytvoření souboru a restartu sítě hláška /etc/network/options still exists and it will be IGNORED! Read README.Debian of netbase.proto jsem odkomentoval řádek v
/etc/sysctl.conf
/etc/network/interfaces auto eth1 iface eth1 inet static address 10.0.0.2 netmask 255.255.255.0 broadcast 10.0.0.250 gateway 10.0.0.1Je blbe broadcast, ma byt 10.0.0.255, navic netusim, proc je tam eth1 (kde je eth0?), ale to by v principu nemelo vadit...
# Reload dummy device rmmod dummy; modprobe dummy; /sbin/ifup vinet0; /sbin/ifconfig vinet0 up;Dulezite je ifup, nevim proc, ale i kdyz bylo zarizeni videt, nekdy zustalo neaktivni
for i in `ls /proc/sys/net/ipv4/conf/vlan0/`; do echo "$i = `cat /proc/sys/net/ipv4/conf/vlan0/$i`"; done
accept_local = 0 accept_redirects = 1 accept_source_route = 1 arp_accept = 0 arp_announce = 0 arp_filter = 0 arp_ignore = 0 arp_notify = 0 bootp_relay = 0 disable_policy = 0 disable_xfrm = 0 force_igmp_version = 0 forwarding = 1 log_martians = 0 mc_forwarding = 0 medium_id = 0 promote_secondaries = 0 proxy_arp = 0 proxy_arp_pvlan = 0 rp_filter = 1 secure_redirects = 1 send_redirects = 1 shared_media = 1 src_valid_mark = 0 tag = 0
interface=nazev zarizeni, pres ktery jde provoz z VirtualBoxuV guestovi pak IP brany do /etc/resolv.conf
Tiskni
Sdílej: