V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Ultra Ethernet Consortium (UEC), jehož cílem je optimalizace a další vývoj Ethernetu s důrazem na rostoucí síťové požadavky AI a HPC, vydalo specifikaci Ultra Ethernet 1.0 (pdf, YouTube).
Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zakázat přístup na sociální sítě pro děti do 15 let. Francie podle něj tento krok udělá sama do několika měsíců, i pokud se na něm neshodnou další státy Evropské unie. Reaguje tak na úterní vraždu vychovatelky, kterou ve východofrancouzském městě Nogent pobodal 14letý mladík. Jednotlivé sociální sítě podle něj mají možnost věk ověřit a vymáhat zákaz pomocí systémů na rozpoznávání tváří.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,742 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 165 místo. Karolina, GPU partition klesla na 195. místo a Karolina, CPU partition na 421. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Oficiálně byl vydán Android 16. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Ahoj moc rád pracuju v konzoli a poslední dobou zjišťuji že mi současný desktop vůbec nevyhovuje a necítím se v něm dobře, v konzoli trávím víc jak 70% času, proto jsem se rozhodl nahradit pracovní plochu a panel konzolemi.
Viz příloha kde jsem navrhl jak by to mohlo vypadat. První konzole by byla úplně nahoře a sloužila by jako informační panel (doufám že půjde nastavit aby spuštěné aplikace tento panel nepřekryly). Zbylé čtyři terminály by byly místo plochy volně k dispozici.
Stále zvažuji v čem si toto prostředí vytvořit, nejspíše v OpenBoxu, který trochu znám a vím, že lze dobře modifikovat a jelikož nebudu používat gnome, tak přejdu k archu, který se mi zamlouvá(přehlednosti & roling-updates). Tudíž budu muset vymyslet co nasadit místo gvfs samba mount, který v ubuntu dobře funguje. Fusesmb na tom bohužel dobře není(dost padá) a mountovat samba oddíly přes fstab je nepraktické v síti s více PC. Wifi, správce napájení, etc už si dořeším, ale nemohu se rozhodnout v jakém přostředí začít.
Jestli jste někdo zkoušeli něco podobného a nebo o něčem podobném víte budu rád za nějaké info, dík Indiánský lotr
Řešení dotazu:
Jestli se ti to podaří nějak zmáknout, tak prosím např. formou blogového zápisku zveřejni postup. Díky.
Poznámka: Arch Linux je dobrá volba.
Možná k tomu jednou dojdu, ale awesome je dobře konfigurovatelný a prozatím nevidím důvod abych začal od píky s vlastním desktopovým prostředím, čas ukáže.
Tiskni
Sdílej: