Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
V této souvislosti mě zaráží ještě dvě věci. Nikdy jsem neviděl, že by došlo ke snížení využití swapu, jen vytrvale boptná. A pak to, že ač mám 3 GB RAM, využití nikdy nepřesáhlo 2,5 GB - to se raději swapne. Kdyby ta hranice byla někde kolem 2,8 GB, tak se v 99% vejdu..
Řešení dotazu:
ps_mem.py
, a pak co je odswapované vrátit zpět do paměti.
Swapování lze také regulovat pomocí /proc/sys/vm/swappiness
.
free echo "Drop caches" echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches echo 0 > /proc/sys/vm/drop_caches free mem=$(free | grep Mem: | awk '{print $4}') swap=$(free | grep Swap: | awk '{print $3}') if [[ "$mem" -lt "$swap" ]]; then echo "Cannot write swap back to RAM." echo "Not enough memory. Bye..." exit 1 fi echo "Swap off / Swap on" swapoff -a && swapon -a free
/proc/sys/vm/swappiness
nemá nic společného?
A ps_mem.py
by měl být v distru (Ubuntu) nebo je potřeba jej stáhnout z http://www.pixelbeat.org/scripts/?
U toho python scriptu je akorát nepříjemný, že se dožaduje rootovských práv. Mírně se také liší ve výsledcích od KDE System Monitor (odhaduji to na vliv zaokrouhlení)
vm.swappiness = 20
Výchozí hodnota by měla být 60, pokud to distrojádro nepřehodí, nebo pokud se nepletu. Nižší swappiness drží dýl aplikační data v RAM, vyšší je dřív odswapuje. Jde to ale na úkor diskové cache.
A ano občas je fajn udělat swapoff swapon.
vm.swappiness = 20
nevede. Ale soubor /proc/sys/vm/swappiness
obsahuje jen číslo 60, tak to asi berou z něj (viz. tato odpověď)
Zkusil jsem swapoff
. Pravda, pár minut mu ten necelý 1GB trval, ale nakonec to uvolnil. Na RAM byl nárůst jen 0,1 GB. Jsem zvědav, zda to teď přestane drhnout
Jakým způsobem je vhodné vypnout swapp v Ubuntu?
Tiskni Sdílej: