Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
V této souvislosti mě zaráží ještě dvě věci. Nikdy jsem neviděl, že by došlo ke snížení využití swapu, jen vytrvale boptná. A pak to, že ač mám 3 GB RAM, využití nikdy nepřesáhlo 2,5 GB - to se raději swapne. Kdyby ta hranice byla někde kolem 2,8 GB, tak se v 99% vejdu..
Řešení dotazu:
ps_mem.py
, a pak co je odswapované vrátit zpět do paměti.
Swapování lze také regulovat pomocí /proc/sys/vm/swappiness
.
free echo "Drop caches" echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches echo 0 > /proc/sys/vm/drop_caches free mem=$(free | grep Mem: | awk '{print $4}') swap=$(free | grep Swap: | awk '{print $3}') if [[ "$mem" -lt "$swap" ]]; then echo "Cannot write swap back to RAM." echo "Not enough memory. Bye..." exit 1 fi echo "Swap off / Swap on" swapoff -a && swapon -a free
/proc/sys/vm/swappiness
nemá nic společného?
A ps_mem.py
by měl být v distru (Ubuntu) nebo je potřeba jej stáhnout z http://www.pixelbeat.org/scripts/?
U toho python scriptu je akorát nepříjemný, že se dožaduje rootovských práv. Mírně se také liší ve výsledcích od KDE System Monitor (odhaduji to na vliv zaokrouhlení)
vm.swappiness = 20
Výchozí hodnota by měla být 60, pokud to distrojádro nepřehodí, nebo pokud se nepletu. Nižší swappiness drží dýl aplikační data v RAM, vyšší je dřív odswapuje. Jde to ale na úkor diskové cache.
A ano občas je fajn udělat swapoff swapon.
vm.swappiness = 20
nevede. Ale soubor /proc/sys/vm/swappiness
obsahuje jen číslo 60, tak to asi berou z něj (viz. tato odpověď)
Zkusil jsem swapoff
. Pravda, pár minut mu ten necelý 1GB trval, ale nakonec to uvolnil. Na RAM byl nárůst jen 0,1 GB. Jsem zvědav, zda to teď přestane drhnout
Jakým způsobem je vhodné vypnout swapp v Ubuntu?
Tiskni Sdílej: