Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
htop
, co žere nejvíc CPU. Pak taky počet IO operací na diskovém systému. Případný problém na druhém serveru by prozradilo profilování SQL dotazů - pokud tady není úzké hrdlo, tak tenhle stroj by to neměl způsobovat. 15-25 req/s na pár statických souborů je skoro nic.
Lepší než reverzní proxy (jaký sw na to máte?) je statický obsah oddělit na samostatnou doménu a IP adresu a použít lighttpd nebo nginx, na PHP klidně pro začátek Apache s mod_php, který má asi nejvyšší výkon (i když pokles výkonu u fastcgi je obvykle neznatelný). Použitím lighttpd pro PHP by se možná uspořila pamět, ale stím problém asi nemáte.
Jinak při pomalém načítání si web otevřete ve firefoxu s firebugem - tam je přesně vidět, na co se kde čeká.
Lepší než reverzní proxy (jaký sw na to máte?) je statický obsah oddělit na samostatnou doménu a IP adresuReverzní proxy je velmi důležitá věc pro dosažení vysokého výkonu, tu bych rozhodně ponechal Lepší je oddělit to na samostatný server, to je jisté, ale tady by stačilo, kdyby statický obsah servírovala ona reverzní proxy, klidně pod stejnou doménou a IP adresou (zrovna nginx tohle zvládá pomocí sendfile a pollu tak dobře, že Apache za tu dobu často nestihne ani začít hledat, kde se ten soubor nachází). Je zbytečné tím vytěžovat dynamický server, který má velkou režii pro každý požadavek
5-15 přístupů do apache za sekundu (generování PHP)To je včetně těch obrázků co jdou skrz nginx, nebo čistě jen PHP? Možná by pomohlo nastavit (jestli to tak už není) nginx, aby se o obrázky staral úplně sám (na základě URL), a Apache nechat jen na PHP. Jestli se 9 sekund čeká na "aplikační" http požadavek, a přitom čas běhu php skriptu je skutečně 0.05s, musí být problém v čekání uvnitř http serveru. Pravděpodobně se projevuje nějaký limit na počet spojení (MaxClients v Apache) apod. Podobnou situaci jsem viděl na serveru, kde bylo 80 req/s jen na PHP přes fastcgi a 3000 PHP procesů, k tomu cca 100 req/s na statické obrázky přes lighttpd (běžela tam top 100 facebook aplikace, přes 1,5M uživatelů). V tomto velmi pomůže Apache server-status. Kdyžtak sem dejte ještě jeho výpis.
Tiskni Sdílej: