abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Nová verze

    ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Nová verze

    DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 4
    včera 03:55 | Nová verze

    Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.4. 19:55 | Zajímavý projekt

    Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    2.4. 18:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.4. 15:11 | Zajímavý software

    Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.4. 14:00 | Komunita

    Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.4. 13:44 | Humor

    Na iVysílání lze zhlédnout všechny díly kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.4. 04:44 | IT novinky

    Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl v březnu 5,33 % (Windows -4,28 %, OSX +1,19 %, Linux +3,10 %). Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 24,48 %. Procesor AMD používá 67,48 % hráčů na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (1%)
     (14%)
     (23%)
    Celkem 1217 hlasů
     Komentářů: 30, poslední včera 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Přístup k ext3 v souboru na NTFS připojeném k Windows na vzdáleném PC

    7.9.2010 15:11 Miloš
    Přístup k ext3 v souboru na NTFS připojeném k Windows na vzdáleném PC
    Přečteno: 442×
    Pod složitým titulkem se skrývá tento problém:

    Protože jsem u nás doma jediná černá ovce s linuxem, tak většina domácích systémů je založená na MS Windows. Platí to i pro náš zálohovací server, který má 2 TB disk se souborovým systémem NTFS. Rád bych na tento disk zálohoval data z mého notebooku. Protože za mnoho let používání mne nikdy nezklamal ext3 filesystém, chtěl bych jej nějakým způsobem při zálohování využít. Bohužel na zálohovacím serveru nemůžu vytvořit samostatný oddíl vyhrazený pro ext3 a mé zálohy. Napadlo mě ale, že bych mohl vytvořit image soubor s ext3, ten uložit na NTFS a tento soubor nějakým způsobem nasdílet tak, abych si ho mohl připojit na notebooku.

    Vás bych se chtěl zeptat jak to udělat tak, aby to by co nejvhodnější právě pro zálohování (samotné zálohování by mělo běžet nejspíš přes rsync). Pokud bych "oddíl v souboru" nasdílel přes sambu a ten by se mi podařilo v linuxu připojit, bude to dost efektivní (s rsyncem nejspíše ne)? Další možnost, která mě napadla je pouštět nějaký specilizovaný linux s nízkými nároky ve virtuálním stroji (v něm rozběhnout rsync server). Tohle řešení se mi zdá co se týče síťových přenosů nejefektivnější. Problém je zde ovšem v tom, že tenhle virtuální systém nesmí běžet stále, ale ideálně jen po dobu provádění zálohování. Musel by být tedy spustitelný a vypnutelný vzdáleně. Nejlépe pokud by byl ovladatelný ze skriptu. Netuším, jaké bezplatné řešení by se dalo použít, třeba VMware Server? Podmínkou pro to, abych si na zálohovací server něco mohl nainstalovat, je především to, že v okamžiku, kdy se nezálohuje, má zvolené řešení zanedbatelné nároky na výpočetní zdroje (paměť, CPU) serveru. Řečeno jinak: stálebežící "démon", kterým lze virtuální stroj s linuxem zapnout a vypnout je dostatečně lehkotonážní a má nízké nároky.

    Vzhledem k řadě omezení se jedná o složitý problém. Věřím ale, že se zde najde někdo, kdo mi s ním pomůže. Řešení typu "kup si vlastní externí disk" ale nepovažuji za dostatečně kreativní a hodné místního čtenářstva. Navíc ho realizovat nechci, chci naopak využít to, co k dispozici v tuto chvíli mám. Za nápady děkuji předem.

    Odpovědi

    7.9.2010 15:40 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přístup k ext3 v souboru na NTFS připojeném k Windows na vzdáleném PC
    # mount -t cifs //backupserver/backup /mnt/tmp -ousername=rastos
    Password:
    # dd if=/dev/zero of=/mnt/tmp/moje.ext3 count=1024 bs=1k
    1024+0 records in
    1024+0 records out
    1048576 bytes (1.0 MB) copied, 0.126724 s, 8.3 MB/s
    # mke2fs /mnt/tmp/moje.ext3
    mke2fs 1.41.3 (12-Oct-2008)
    /mnt/tmp/moje.ext3 is not a block special device.
    Proceed anyway? (y,n) y
    ...
    # mount -o loop /mnt/tmp/moje.ext3 /mnt/disk
    # ls
    lost+found/
    pepe_ avatar 7.9.2010 15:58 pepe_ | skóre: 48
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přístup k ext3 v souboru na NTFS připojeném k Windows na vzdáleném PC
    Videl bych to na 2 zpusoby :

    Pripojeni vzdaleneho disku

    vytvorit slozku: mkdir /media/samba mkdir /media/samba/pc mkdir /media/zalozni-hdd

    do /etc/fstab pridat : //192.168.111.2/data /media/samba/pc cifs username=***,password=***,iocharset=utf8,codepage=unicode,unicode 0 0

    To pripoji win pc s ip *.111.2 do slozky /media/samba/pc

    Vytvoreni souboru

    dd if=/dev/zero of=/media/samba/pc/zaloha-linux/hdd.fs bs=1024 count=10485760

    Naformatovani hdd

    mkfs.ext4 /media/samba/pc/zaloha-linux/hdd.fs

    pripojeni hdd

    mount -o loop /media/samba/pc/zaloha-linux/hdd.fs /media/zalozni-hdd

    Nebo prez TrueCrypt (http://www.truecrypt.org/downloads) vytvorit hdd. (vyhoda je v tom ze ti na disku sezere diskovy oddil jen to co tam je dat.

    Tak bych to asi resil ja.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.