Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Bohuzel ja si moc vybirat nemohu. Sit uz je natazena. Jen tam chci umistit server a vyresit to lepe, nez to je.Stejně si tu síť budete muset fyzicky zmapovat pro řešení případných problémů. Pokud by měly všechny PC viset na jednom 100M/b rozhraní, není to ideální, ale zas tak hrozné to taky nebude. Třeba zjistíte, že je možné přidání 1 switche s Gb portem k serveru a natažení 2 kabelů, a celé se to zrychlí. Pamatujte na to, že když přidáte server, nebo uděláte jakoukoliv změnu, uživatelé nesmí cítit nějak zásadní zhoršení nějaké vlastnosti - třeba rychlosti přihlašování. Jinak budete mít pravděpodobně problém.
Jen me desi predstava, kdy 3 tridy se najednou zacnou prihlasovat a server to proste nebude stihat.Že by server "nestíhal" se říct nedá. Podle velikosti profilů (za rozumné lze považovat max. 50MB) a počtu současně se přihlašujících počítačů bude prostě takové přihlášení trvat všem déle. Pokud tam dáte aspoň 4 SATA disky do SW RAID10, tak si myslím, že to bude snesitelné - přihlášení nebude trvat déle než cca 2-3 minuty, záleží i na rychlosti PC. Taky může pomoct hodně RAM v serveru na diskovou cache. Jestli má škola 120PC, tak by investice nějakých alespoň 30k do serverového HW neměl být problém. Je dobré kontrolovat (nějlépe nějakým skriptem) velikost profilů, případně zjistit jaký bordel se tam tvoří, a automaticky ho mazat.
Tiskni
Sdílej: