Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
make make: *** No targets specified and no makefile found. Stop.Ďaľšie moje pokusy :(
make -f Makefile -C /home/playboy/Stiahnuté/linux-2.6.29/fs/ext2 modules make: Entering directory `/home/playboy/Stiahnuté/linux-2.6.29/fs/ext2' make: *** No rule to make target `modules'. Stop. make: Leaving directory `/home/playboy/Stiahnuté/linux-2.6.29/fs/ext2'
make -C /home/playboy/Stiahnuté/linux-2.6.29/fs/ext2/ M=$(PWD) modules PWD: command not found make: Entering directory `/home/playboy/Stiahnuté/linux-2.6.29/fs/ext2' make: *** No rule to make target `modules'. Stop. make: Leaving directory `/home/playboy/Stiahnuté/linux-2.6.29/fs/ext2'Za pomôc už vopred moc ďakujem.
Co koukam, tak je v /usr/src/linux soubor README ... vy ho tam nemáte, že nejdete přímo k cíli?
A tohle ...
BUILD directory for the kernel: When compiling the kernel all output files will per default be stored together with the kernel source code. Using the option "make O=output/dir" allow you to specify an alternate place for the output files (including .config). Example: kernel source code: /usr/src/linux-2.6.N build directory: /home/name/build/kernel To configure and build the kernel use: cd /usr/src/linux-2.6.N make O=/home/name/build/kernel menuconfig make O=/home/name/build/kernel sudo make O=/home/name/build/kernel modules_install install Please note: If the 'O=output/dir' option is used then it must be used for all invocations of make.nepomůže?
make: *** No targets. Stop.
make -C /home/playboy/Stiahnuté/linux-2.6.29/ fs/ext2/ext2.koA předtím potřebujete ono jádro nastavit tak, jak je nastavené jádro na onom druhém počítači (zkopírovat
/boot/config-2.6.29
do .config
) a povolit ext2 jako modul (make menuconfig
, tam File Systemsa tam
ext2nastavit na
M).
make -C /home/playboy/Stiahnuté/linux-2.6.29/ fs/ext2/ext2.ko make: Entering directory `/home/playboy/Stiahnuté/linux-2.6.29' scripts/kconfig/conf -s arch/x86/Kconfig *** *** You have not yet configured your kernel! *** (missing kernel .config file) *** *** Please run some configurator (e.g. "make oldconfig" or *** "make menuconfig" or "make xconfig"). *** make[2]: *** [silentoldconfig] Chyba 1 make[1]: *** [silentoldconfig] Chyba 2 make: *** No rule to make target `include/config/auto.conf', needed by `include/config/kernel.release'. Stop. make: Leaving directory `/home/playboy/Stiahnuté/linux-2.6.29'
Trochu teorie: sám kompiluju aktuální kernel jako
make && make modules_install installa pokud chci jen přidat nějaký modul, tak upravim konfiguraci (make menuconfig třeba) a modul mam po té mé konstrukci k dispozici.
Pokud jsem kdysi zkoušel zkompilovat kernel pro druhý komp, tak jsem vlez do /usr/src, upravil symlink, vlez do linux, upravil konfiguraci, dal "make -O ...", pak to přetáh na druhej komp a stačilo.
A jinak pokud chcete samotný modul, google radí takhle ...
musím mať skompilované jadro aby som môhol kompilovať modul?Ne, jen musíte mít soubor .config. V něm jsou nastavení které ovlivňují ten modul. Ta nastavení by měla být stejná jako na cílovém systému jinak modul skompilujete ale nepůjde natáhnout.
Tiskni
Sdílej: