Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Zdravím
som čerstvý užívateľ OpenSuse 11.3 KDE a stretávam sa denno denne s problémom sčernania aktívneho okna v akomkoľvek programe. Taktiež sa mi stáva, že mi zošedne záhlavie okna (zmiznú ikonky na minimalilzovanie, maximalizovanie a zatvorenie okna. taktiež ponuka na úpravu panelov je občas čierna, prípadne šedá. Stačí ju zatvoriť, prípadne prejsť nad ňou akýmkoľvek oknom a znova sa obnoví.Viete mi s tým niekdo poradiť?
Skúsil som gúgliť, avšak asi sa neviem dobre vyjadriť, tak som nenašiel nič čo by mi pomohlo. Ak niekdo viete aspoň čoho sa mám chytiť, pomohlo by
Pokúšal som sa to odfotiť, avšak neúspešne.
všetok HW mám nainštalovaný správne, všetko mi beží bez problémov
HW je nasledovný: HP Probook 4710s, Ati HD4330, LAN Marvell, Wifi Broadcomm.
Za skorú intervenciu vodpred ďakujem
Řešení dotazu:
Zdravím,
Na inom fóre mi poradili, aby som skúsil odinštalovať proprietárne drivery. Nepomoholo to. Po znovu nainštalovaní priprietárnych ovládačov som narazil na nový problém a to ten, že sa mi nezapína kompozícia automaticky po štarte, ale musím ju zapnúť manuálne klávesovou skratkou ALT+SHIFT+F12
Skúsil som ešte aktualizovať KDE 4.4 na 4.5. Ani to nepomohlo. KDE 4.5 sa mi javí stabilnejšie po zhruba týždni používania. Avšak problém s miznúcimi okrajmi, zošednutím okien, sa stýkam tak isto často.
Takže problém bol v driveroch ku grafickej karte. Pri reinštalovaní OS Opensuse 11.3 KDE 4.4 som chvíľku používals driverami predinštalovanými v opensuse a beží to v pohode.
Takže zo skúseností na HP probook 4710s a ATI radeon hd4330 musím skonštatovať, že drivery od ATI sú na dve veci
Tiskni
Sdílej: