Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
usermod -l new old groupmod -n new old usermod -d /home/new -m new usermod -c “New Real Name” newNN
-l, --login NEW_LOGIN
The name of the user will be changed from LOGIN to NEW_LOGIN. Nothing else is changed. In particular, the user's home directory name should probably be changed manually to reflect the new login name.
root
a, rozhodně bych to nedělal. Teoreticky sice můžete třeba přepsat jméno v /etc/passwd
, /etc/shadow
a /etc/groups
, ale myslím, že dost programů či nástrojů bude na tom jméně záviset. U ostatních uživatelů by to neměl být problém, ale zkontrolujte si, zda se ta jména nepoužívají např. v nějakých konfiguračních souborech.
sudo
. V tom případě asi bude potřeba opravit záznamy v /etc/sudoers
. Nebo pro jistotu nejdřív připravit kopie původních s novým jménem, pak přejmenovat uživatele a nakonec ty staré smazat.
root
a, to je ale pravděpodobně nutné v Ubuntu nejprve povolit. Zároveň pokud root
ovi nastavíte složité heslo (třeba 30 znaků) a budete se na něj přihlašovat přímo pomocí klíčku (nebo přihlášení heslem rovnou zakážete), je to pro správu serveru praktičtější, než pokaždé volat sudo
nebo se přihlašovat přes jiného uživatele – a bezpečnost tím nijak neohrozíte.
Další možnost by byla použít exec su -
na root
a, ale su
na root
a je myslím také nutné v Ubuntu nejprve povolit. Tím by se měl váš aktuální shell nahradit shellem s rootovskými právy, takže pak byste snad mohl změnit přihlašovací jméno toho uživatele.
Poslední varianta je pak vytvořit nového uživatele a zařadit ho do skupiny admin
(jak psal Jenda výš), z něj změnu provést, a pak toho nového uživatele zase smazat.
A nebo můžete přímo ručně upravit /etc/passwd
, /etc/shadow
a /etc/group
, v tom vám určitě žádné aktivní přihlášení nedokáže zabránit.
root
má zřejmě nastaven alias z ls
na ls -color=AUTO
. Pokud používáte bash, bude to někde v root
ově .bashrc
, můžete to samé použít i pro ostatní uživatele. Nebo možná jste při vytváření nového uživatele nepoužil parametr -m
, aby se domácí adresář vytvořil podle vzoru vzorového adresáře (skeletonu), tak ty soubory ze skeletonu (/etc/skel
nebo něco podobného) můžete do uživatelova adresáře nakopírovat ručně.
Tiskni
Sdílej: