Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak idealni bude si stahnout nekterou s distribuci pro kterou existuje nejaky pekny navod pro zacatecniky idealne treba i v knizni podobe. Hodne oblibena distribuce v tomto smeru je Ubuntu. Takze bych doporucil ji. Potom pokud se objevi nejakej problem tak je lepsi se ptat na kazdy problem zvlast a jednotlive nez pokladat obecne dotazy ohledne celkoveho ovladani linuxu. Preji hodne stesti a uspechu s Linuxem.
Jakou mas distribuci? Podle toho pak se odviji skoro vsechno: vypnuti->zalezi jestli pouzivas KDE (vypada jako widle), Gnome (panel nahore a dole) nebo uplne jine graficke klikatko; instalace chrome/chromium/flash/a vetsinu jinych programu se provadi pres balicky ze zdroju tve distribuce pomoci spravce balicku...
Takze napis jakou mas distribuci (nejrozsirenejsi Ubuntu, OpenSuSe, Fedora, Mandriva nebo Kubuntu) a jak vypada pracovni plocha.
Tiskni
Sdílej: