Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
man ld.so
, man ldconfig
.
%post -p /sbin/ldconfig
a %postun -p /sbin/ldconfig
. Takže systém si nově nainstalovaných knihoven nevšímá.
make DESTDIR=adresář
(uvnitř spec typicky $RPM_BUILD_ROOT
), pokud to program podporuje, a pak v %files
vypsat nainstalované soubory a adresáře. Checkinstall dělá občas fatální chyby, které končí nefunkčním systémem. Rpm soubory by se měly vyrábět ze spec souborů pomocí rpmbuildu.
"Zmíněné volání ldconfig by mělo být ve spec souboru. Pokud tam není, je to u sdílených knihoven chyba, a je pak nutné pouštět ldconfig ručně (pod superuživatelem)."Znamena to, ze niekde v suboroch toho Mythtv, by toto volanie malo byt? A pokial nie je, tak ho spustim pouzitim #%post -p /sbin/ldconfig a # %postun -p /sbin/ldconfig, takto ako to je napisane? To druhe asi otvorime v inom vlakne. Na to musim asi otvorit knihu a nieco si najprv precitat
%post -p /sbin/ldconfig
není příkaz, je to řádek do spec souboru pro vytvoření rpm balíčku, který zajistí, aby se to zavolalo po instalaci. Z příkazové řádky se volá pouze ldconfig
.
Na stránkách openSUSE existoval podrobný balíkářský manuál, ale nějak ho nemohu najít. Pokusím se zjistit, kam zmizel.
U mythtv je rozumné začít s existujícím spec souborem již existujícího balíčku. Předpokládám, že na Packmanu se najde. Checkinstall je ta nejhorší cesta k balíčku – výsledek je po instalaci na další stroj často nefunkční, občas rozbije celý systém natolik, že ani nejde nastartovat. To už je lepší používat přímo make install
a make uninstall
.
Tiskni
Sdílej: