Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
:INPUT DROP [0:0] :FORWARD DROP [0:0] :OUTPUT ACCEPT [18742:1360312] :LDROP - [0:0] -A INPUT -i lo -j ACCEPT -A INPUT -m state --state RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPT -A INPUT -m state --state INVALID -j DROP -A INPUT -p tcp -m tcp --dport 22 -m state --state NEW -j ACCEPT -A INPUT -p icmp -j ACCEPT -A INPUT -j LDROP -A LDROP -m limit --limit 1/sec -j LOG --log-prefix "iptables-reject:" -A LDROP -p tcp -j REJECT --reject-with tcp-reset -A LDROP -p udp -j REJECT --reject-with icmp-port-unreachable COMMITJe napr. dobre zahazovat INVALID pakety ? Ma smysl snazit se neak branit scanovani portu (napr. techniky pouzivany nmapem) ? Dekuju
localhost
u), je firewall na osobním PC zbytečný. Pokud na těch portech nic neběží, je zbytečné pokoušet se nějak bránit skenování portů – i když to na firewallu nějak nastavíte, bude to z pohledu útočníka vypadat stejně, jako kdybyste tam žádnou obranu neměl, a z vašeho pohledu (zatížení sítě) také. Takže je to jen zbytečná práce, která nic nepřinese. To samé se týká zahazování INVALID paketů nebo zbytku vašeho firewallu – nepřináší to žádnou přidanou hodnotu proti stavu, kdy byste měl firewall úplně vypnutý, takže je to jen zbytečná práce a riziko, že něco nastavíte špatně.
Tiskni
Sdílej: