Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nainstaloval som si ubuntu server 10.10. V /etc/apt/sources.list som odkomentoval dva riadky
deb cdrom:[Ubuntu-Server 10.10...
potom som spustil apt-get update
ten vypisal nejake chyby ohladom repozitarov na nete a potom ked spustitm
sudo tasksel
a vyberiem si napr LAMP server, tak tasksel skonci s hlaskou apitude:failed (100). ten server nie je zatial pripojeny na net, je len v lokalnej sieti. ako nainstalovat lamp server pomocou tasksel?apt-get udpate je bez chyby
apt-cache search lamp-server nezobrazi ziadnu chybu, ale ani nic nezobrazi
apitude install lamp-server zobrazi hlasku o tom, ze nenasiel balicek
ak spustim tasksel, a mam odkomentovany cdrom zdroj v source.list, tak rola lamp server tam je
sudo apt-get install lamp-server^
vyskusal som aj vo VM a to iste. instalacia je iba cista core verzia ubuntu server bez nejakeho servra (lamp, dns etc). to apt-get install funguje, ale napr pri lamp-server to tiez vypise chyby. tasksel ma tu vyhodu, ze okrem instalacie ma aj configuracnu cast.
pokial nie je pripojeny k netu a pustim tasksel, nezobrazia sa ziadne role. ak odkomentujem cdrom v sources.list, tak sa zobrazia vsetky dostupne role (stale offline).
ak pouzijem tasksel pocas instalacie, vsetko funguje
po instlacii, ale uz nic nejde
Tiskni
Sdílej: