Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Řešení dotazu:
Asi by šlo opatchovat shell, ale nějak si nedokážu představit, jak byste takový seznam "nebezpečných" příkazů vlastně chtěl sestavovat. Problém by se měl řešit tam, kde vzniká: ve vaší hlavě. Jinak totiž docílíte jen toho, že budete dělat totéž co dosud, jenom při tom navíc budete obcházet svůj blacklist.
Mimochodem, nezvykejte si psát přepínače až po argumentech. Je to dost ošklivý GNU-ismus a pokud si na to navyknete, budete mít problémy, až si sednete k nějakému systému s korektně se chovající implementací getopt()
.
--x
. Ale zrovna bez chmod
se to bude blbě vracet, až ten příkaz budete chtít opravdu použít. Navíc pak budete naštvaný, že jste ten příkaz musel složitě zprovozňovat, a tomu, co děláte, budete věnovat ještě menší pozornost.
Dotaz by se dal řešit pomocí nějakého wrapperu, který byste spouštěl místo původního programu přes alias shellu. Některé programy už mají takovou možnost dotazu v sobě, a některé distribuce takové aliasy standardně nastavují, takže pak máte třeba alias rm=rm -i
. Ale tím si jen přidáte další zbytečný dotaz, jak ve Windows, a když bezmyšlenkovitě příkaz odeentrujete, stejně bezmyšlenkovitě pak odpovíte na „Are you sure?“… Podle mne jediné řešení je změnit své chování a pod rootem nepracovat zbrkle.
Dotaz by se dal řešit pomocí nějakého wrapperu, který byste spouštěl místo původního programu přes alias shellu.
Jak takový wrapper pozná, že byl příkaz zapsán jako 'chmod ... *
', když od shellu nedostane hvězdičku, ale expandovaný seznam jmen? Asi jsem tu první odpověď měl rozepsat podrobněji, aby další zbytečně neopakovali slepé uličky, které jsem už vyloučil.
alias rm'=rm -i' alias chmod='echo are you sure ?; read && chmod'Pripadne neco tvrdsiho jako grsec.. NN
Prepac, ale ja som ten, kto ten problem ma, takze viem najlepsie, kto podstatu mojho problemu pochopil a spravne to zodpovedal.
V tom případě máte dotaz formulovat tak, aby se to z něj dalo pochopit. V dotazu jednoznačně píšete, že vám nejde o příkaz (např.) chmod
jako takový, ale jen o případy, kdy je tento příkaz spuštěn s "nebezpečnými" parametry. Navíc jako konkrétní příklad takových parametrů uvedete wildcards, které ve skutečnosti expanduje shell a k příkazu se vůbec nedostanou. Z toho jednoznačně vyplývá, že problém, jak jste ho popsal, nemůže řešit nejen žádný systém typu SELinux/AppArmor, ale ani žádný wrapper místo příkazu, protože ten wrapper se nemůže rozhodovat na základě informace, která se k němu vůbec nedostane. Takže pokud teď skáčete radostí nad "řešením" založeným na wrapperu, znamená to, že buď jste do dotazu popsal úplně jiný problém, než který jste chtěl řešit, nebo jste si dodatečně zadání změnil na základě odpovědí, které se vám líbily svou jednoduchostí.
Navíc vůbec není pravda, že tazatel automaticky chápe podstatu problému nejlépe. Naopak, velmi často by se, pokud by tomu tak bylo, vůbec nepotřeboval ptát. Tato diskuze je toho názorným příkladem.
Tiskni
Sdílej: