Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
/home
. Mam oddily (LVM
) /
swap
a home
. USB disk mountuju do /mnt/zaloha
, bohuzel skript nijak neoveruje, jestli je disk k dispozici a obcas se mi stane, ze ta zaloha se proste zacne kopcit do /mnt/zaloha
primo, nikoliv na ten namountovany USB disk. Z toho prameni jedna velika neprijemnost, ze na /
dojde misto a selzou mi vselijake sluzby. Napadlo me, ze bych /mnt
dal na samostatny (LVM
) oddil. Kdyz nebudu resit spravnost "skriptu", je tohle dobre reseni? Pokud ano, jak ten oddil, kam se mountuje, ma byt velky? Jestli to dobre chapu, tak to muze byz treba jen 1MB, protoze ty namountovana data tam fyzycky stejne nejsou. Diky za pomoc.
Řešení dotazu:
Pro mounting pointy výměnných médií je v FHS určen adresář /media
, ale ani /mnt
není nějak zásadně špatně.
bohuzel skript nijak neoveruje, jestli je disk k dispozici a obcas se mi stane, ze ta zaloha se proste zacne kopcit do /mnt/zaloha
primo, nikoliv na ten namountovany USB disk.
IMHO je vhodnější problém neobcházet, ale řešit. A tady je problém v tom, že váš skript nekontroluje, jestli se mount podařil. Takže můžete buď kontrolovat návratovou hodnotu příkazu mount
if ! mount /dev/sdb1 /mnt/zaloha; then echo "mount failed" >&2 exit 1 fi
nebo následně zkontrolovat, jestli je filesystém opravdu přimountovaný
if ! mount | grep /mnt/zaloha; then echo "backup device not mounted" >&2 exit 1 fi
if `mount | grep -q /mnt/zaloha`; then echo "Je tam"; else echo "Neni tam"; fi
.nemazat
nebo .zalohovaci-USB
), a v zálohovacím skriptu pak testovat přítomnost tohoto souboru. Nejen, že si takhle ověříte, zda je přimountováno nějaký USB disk (a nebudete zálohu kopírovat do oddílu s /
), ale zároveň ověříte, že je namountován ten správný disk.
Vaše řešení s namountováním jiného oddílu by sice fungovalo, ale je to zbytečně komplikované a neřeší to podstatu problému.
Tiskni
Sdílej: