Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
/home
. Mam oddily (LVM
) /
swap
a home
. USB disk mountuju do /mnt/zaloha
, bohuzel skript nijak neoveruje, jestli je disk k dispozici a obcas se mi stane, ze ta zaloha se proste zacne kopcit do /mnt/zaloha
primo, nikoliv na ten namountovany USB disk. Z toho prameni jedna velika neprijemnost, ze na /
dojde misto a selzou mi vselijake sluzby. Napadlo me, ze bych /mnt
dal na samostatny (LVM
) oddil. Kdyz nebudu resit spravnost "skriptu", je tohle dobre reseni? Pokud ano, jak ten oddil, kam se mountuje, ma byt velky? Jestli to dobre chapu, tak to muze byz treba jen 1MB, protoze ty namountovana data tam fyzycky stejne nejsou. Diky za pomoc.
Řešení dotazu:
Pro mounting pointy výměnných médií je v FHS určen adresář /media
, ale ani /mnt
není nějak zásadně špatně.
bohuzel skript nijak neoveruje, jestli je disk k dispozici a obcas se mi stane, ze ta zaloha se proste zacne kopcit do /mnt/zaloha
primo, nikoliv na ten namountovany USB disk.
IMHO je vhodnější problém neobcházet, ale řešit. A tady je problém v tom, že váš skript nekontroluje, jestli se mount podařil. Takže můžete buď kontrolovat návratovou hodnotu příkazu mount
if ! mount /dev/sdb1 /mnt/zaloha; then echo "mount failed" >&2 exit 1 fi
nebo následně zkontrolovat, jestli je filesystém opravdu přimountovaný
if ! mount | grep /mnt/zaloha; then echo "backup device not mounted" >&2 exit 1 fi
if `mount | grep -q /mnt/zaloha`; then echo "Je tam"; else echo "Neni tam"; fi
.nemazat
nebo .zalohovaci-USB
), a v zálohovacím skriptu pak testovat přítomnost tohoto souboru. Nejen, že si takhle ověříte, zda je přimountováno nějaký USB disk (a nebudete zálohu kopírovat do oddílu s /
), ale zároveň ověříte, že je namountován ten správný disk.
Vaše řešení s namountováním jiného oddílu by sice fungovalo, ale je to zbytečně komplikované a neřeší to podstatu problému.
Tiskni
Sdílej: