OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
mam v svojom atome ssd a rad by som ho co najmaximalnejsie optymalizoval pre vykon a zvazoval som nad JFS preto ze nezatazuje tolko CPU co si u atomu dovolit moc nemozme
ale e to len dohad zaujimaju ma vase nazori co si myslite
aky FS je najvhodnejsi
popripade z akymi parametrami spustat JFS aby sa docielilo maximalneho vykonu a predlzila zivotnost disku?
dakujem za radu
Pro SSD vždy vybírejte FS, který umí příkaz TRIM. V Linuxu je to ext4, jako parametr mountování je nutné uvést "discard".
Žádný FS svým kódem nezatíží ani Atom tak, aby to bylo zdržující, CPU bych tedy neřešil, případně řešil ve chvíli, kdy bude možné si vybírat. Zatím není, discard umí jen ext4, na XFS se pracuje. Jak je na tom JFS nevím.
len pre istotu fstab ma vyzerat takto ?
UUID=3d058f02-c211-419d-a617-8af885c538b3 / ext4 discard,noatime,nobh,commit=60,nouser_xattr,errors=remount-ro 01
jestli som spravne pochopil ten discard
V podstatě jo.
Jen je zvyk psát:
defaults,noatime,dicard,commit=60
S tím, že věci jako error behavior, atributy apod. se upravuje pomocí tune2fs
jako default mounting options. Jo a mezi 0 a 1 musí být mezera.
moc sa v tom nevyznam aky je medzi nimi rosziel zistil som ze ide o planovac v zapisovani na disk a ze noop je jednoduhsi ale ziadne dalsie informacie
aky je medzi nimi rozdiel napr pre ssd disk s ext4 /kedze chcem pouzivat TRIM/
a ako sa meni defaultne nastavenie docasne by som to videl takto
echo noop > /sys/block/sda/queue/scheduler
Co třeba u mě?
Pravda, detailnější popis (jen odkazy) jednotlivých výtahů tam nemám. Ale o Noop není co psát, je to No Operation. Tedy na disk předává požadavky tak jak přijdou od aplikací, bez dalšího řazení.
U SSD elevátor ale nemá smysl příliš řešit. On stručně řečeno řeší pouze minimální pohyb hlaviček a určitou latenci jednotlivých požadavků na disk. SSD hlavičky nemá a latence je minimální. Na CPU to náročné není vůbec. Na životnost SSD také ne.
Tiskni
Sdílej: