Organizace Free Software Foundation Europe u příležitosti včerejšího Dne Ady Lovelace vydala pod licencí CC BY-SA (Uveďte původ - Zachovejte licenci) půlhodinový animovaný film Ada & Zangemann - Příběh softwaru, skateboardů a malinové zmrzliny vycházející ze stejnojmenné knížky (online verze ve francouzštině).
Byla vydána nová verze 1.11.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace. S vydáním verze 1.11 se předchozí verze 1.10 stala novou LTS verzí nahrazující verzi 1.6.
Byla vydána nová verze 6.8 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.6.
Byla vydána nová stabilní verze 6.8 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o LTS verzi. Pro komerční uživatele byla prodloužena podpora ze 3 na 5 let.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Je druhé úterý v říjnu a tedy všem čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k dnešnímu Dni Ady Lovelace (Ada Lovelace Day), tj. oslavy žen zabývajících se přírodními vědami, technologiemi, inženýrstvím a matematikou (STEM).
Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.6. Opět bez písničky.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.13.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Jak mountnu /var/lock
a /var/run
jako tmpfs?
Testovací prostředí: Fedora 14
Cílové prostředí: CentOS 6
Vzor: Fedora Rawhide
Inspirace: http://comments.gmane.org/gmane.linux.redhat.fedora.devel/143384
Převzal jsem /etc/init/tmpfiles.conf
z upstart-0.6.6-3.fc15, vytvořil adresářovou strukturu v /etc/tmpfiles.d
, nastavil /etc/fstab
. Systém ale nenastartuje a ve verbose protestuje, že neexistují /var/lock/subsys/*
. Zkusil jsem do /etc/init/tmpfiles.conf
přidat obyčejné cp -a
pro jejich zkopírování z /etc/tmpfiles.d
, ale bez výsledku. Kudy dál?
Řešení dotazu:
tmpfs /var/run tmpfs rw,noexec,nosuid,nodev,mode=755 0 0 tmpfs /var/lock tmpfs rw,noexec,nosuid,nodev,mode=775,gid=54 0 0Takze problem bude asi jinde.. NN
#initscripts d /var/lock/subsys 0755 root root - d /var/run/netreport 0775 root root - #libselinux d /var/run/setrans 0755 root root #pamtmp d /var/run/console 0755 root root - d /var/run/faillock 0755 root root - d /var/run/sepermit 0755 root root - #ppp d /var/run/ppp 0755 root rootplus pro vsechny dalsi baliky ktere maji adresar ve /var/{lock,run} baliky si pridavaji vetsinou tyhle zmeny jen pro rawhide takze pro F14 to bude potreba "backportovat" rucne
/etc/tmpfiles.d/
má být přímo ta adresářová sturktura a ne conf soubor s jejím popisem. Vyrobím, otestuju, poreferuju. Díky za nakopnutí. Přinejhorším si stáhnu Rawhide a podívám se, jak to je tam.
Že to musím backportovat ručně je mi jasné.
/etc/tmpfiles.d/tmpfiles.conf
nasypal všechny adresáře (viz příloha), které při instalaci vznikly ve /var/run
a /var/lock
, a ty jsem promazal.
Sice už nekončím na touch
ve /var/lock
, ale u loginu ještě nejsem - opět viz příloha.
var_lock.conf
a var_run.conf
. Tady jsem to nějak nenašel. Soubory si samozřejmě upravím podle sebe. Předem děkuji.
Tiskni Sdílej: