Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
cat /proc/sys/net/ipv4/ip_forwardPokud je tam 1, pak je třeba vypnout ipv4 forwarding.
Takový požadavek je nesmyslný. IP adresa adresuje váš počítač, takže paket s vaší cílovou adresou je určen pro váš počítač a je úplně jedno, jestli přijde na "správné" rozhraní nebo na kterékoli jiné. Pokud chcete zakázat přístup ke službě ze "špatné strany", použijte k tomu nástroj, který je k tomu určený, tedy netfilter. Možnost nastavit lokální adresu naslouchajícího soketu k tomu určená není.
Celé to patrně pochází z nešťastného historického zlozvyku pocházejícího z dob, kdy platila bijekce mezi rozhraními a adresami. Tehdy autoři řady démonů mátli uživatele tím, že volbu adres, na kterých démon poslouchá, v dokumentaci a konfiguračních souborech prezentovali jako volbu rozhraní, na kterých démon poslouchá. Ale tak to nefunguje a nikdy ani nefungovalo. Ten démon nemá možnost rozlišovat, na které rozhraní paket přišel, a vlastně mu do toho ani nic není.
lo
rozhraní adresu 127.0.0.1 a nasměruji ji přes jiný počítač?
ip addr del 127.0.0.1/8 dev lo ip route add 127.0.0.1 via 192.168.1.1Server na HTTP portu naslouchá, ale připojit se nejde (a neprojde ani ping na localhost):
telnet 127.0.0.1 http Trying 127.0.0.1... telnet: Unable to connect to remote host: Connection timed outJen tak pro zajímavost – kde je v Linuxu zadrátovaná ta výjimka, že se lokální adresy chovají jinak než normální – aneb proč to s 192.168.2.1 jde, ale se 127.0.0.1 ne?
tcpdump
na cílovém stroji ten paket ještě vidí, ale pak jako by se někam ztratil. Určitě se to tak ale nechovalo vždy. Až budu mít trochu času, zkusím prozkoumat, proč se to děje.
ping -I eth0 127.0.0.1
, tak to pingá z mojí IP (ne ze 127.0.0.1), takže tím to asi nebude.
A v rámci jednoho stroje a standardního nastavení –
tohle funguje:
ping -I lo 127.0.0.1tohle nefunguje:
ping -I eth0 127.0.0.1a tohle zase funguje:
ping -I lo 192.168.1.2Takže to
lo/eth0
je jakoby „propustné“ jen v jednom směru.
Tiskni
Sdílej: