Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili (en) největší dosud zaznamenaný únik dat. Hackeři při něm odkryli skoro 16 miliard přihlašovacích údajů z celého světa včetně účtů společností Google, Apple, Facebook, dalších sociálních sítí nebo některých serverů státní správy.
Společnost Meta ve spolupráci se společností Oakley oznámila řadu chytrých brýlí Oakley. První Oakley Meta HSTN si lze předobjednat za 499 dolarů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyjádřilo podporu předložení projektu AI Gigafactory CZ, který do veřejné konzultace Evropské komise zaslala společnost České Radiokomunikace (CRA) v rámci iniciativy Project AIGF CZ. Jde o významný krok k rozvoji výpočetní infrastruktury pro umělou inteligenci (AI), která je prioritou resortu. Projekt je v souladu s cíli Národní strategie umělé inteligence ČR 2030 a je již součástí návrhu
… více »Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 154 (pdf). S podtitulem Automatizace domácnosti.
Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který prodlužuje lhůtu pro prodej amerických aktiv aplikace TikTok vlastněné čínskou společností ByteDance do amerických rukou o dalších 90 dnů. Americký Kongres loni v dubnu kvůli bezpečnostním obavám přijal zákon, podle kterého měl vstoupit v platnost zákaz sítě TikTok v USA v případě, že se prodej neuskuteční do 19. ledna. Trump však v lednu lhůtu pro prodej prodloužil o 75 dnů. V dubnu pak přikročil k prodloužení o dalších 75 dnů, lhůta tak měla vypršet dnešním dnem.
Microsoft hodlá zrušit další tisíce pracovních míst, a to především v obchodních odděleních. Předchozí kolo propouštění se uskutečnilo v květnu a dotklo se 6000 zaměstnanců. Vedení firmy již dříve upozornilo, že vzhledem k rozsáhlým investicím do umělé inteligence (AI) se bude snažit omezovat výdaje v jiných oblastech.
Společnost Murena ve spolupráci se společností Qwant představila vyhledávač Murena Find. Ve výchozím nastavení bude používán v mobilním operačním systému /e/OS a v Murena Workspace.
V mobilní aplikaci Facebooku se lze nově přihlašovat pomocí Passkeys.
Společnost Midjourney představila vlastní generátor videí pomocí umělé inteligence (AI) V1 Video Model.
Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
cat /proc/sys/net/ipv4/ip_forwardPokud je tam 1, pak je třeba vypnout ipv4 forwarding.
Takový požadavek je nesmyslný. IP adresa adresuje váš počítač, takže paket s vaší cílovou adresou je určen pro váš počítač a je úplně jedno, jestli přijde na "správné" rozhraní nebo na kterékoli jiné. Pokud chcete zakázat přístup ke službě ze "špatné strany", použijte k tomu nástroj, který je k tomu určený, tedy netfilter. Možnost nastavit lokální adresu naslouchajícího soketu k tomu určená není.
Celé to patrně pochází z nešťastného historického zlozvyku pocházejícího z dob, kdy platila bijekce mezi rozhraními a adresami. Tehdy autoři řady démonů mátli uživatele tím, že volbu adres, na kterých démon poslouchá, v dokumentaci a konfiguračních souborech prezentovali jako volbu rozhraní, na kterých démon poslouchá. Ale tak to nefunguje a nikdy ani nefungovalo. Ten démon nemá možnost rozlišovat, na které rozhraní paket přišel, a vlastně mu do toho ani nic není.
lo
rozhraní adresu 127.0.0.1 a nasměruji ji přes jiný počítač?
ip addr del 127.0.0.1/8 dev lo ip route add 127.0.0.1 via 192.168.1.1Server na HTTP portu naslouchá, ale připojit se nejde (a neprojde ani ping na localhost):
telnet 127.0.0.1 http Trying 127.0.0.1... telnet: Unable to connect to remote host: Connection timed outJen tak pro zajímavost – kde je v Linuxu zadrátovaná ta výjimka, že se lokální adresy chovají jinak než normální – aneb proč to s 192.168.2.1 jde, ale se 127.0.0.1 ne?
tcpdump
na cílovém stroji ten paket ještě vidí, ale pak jako by se někam ztratil. Určitě se to tak ale nechovalo vždy. Až budu mít trochu času, zkusím prozkoumat, proč se to děje.
ping -I eth0 127.0.0.1
, tak to pingá z mojí IP (ne ze 127.0.0.1), takže tím to asi nebude.
A v rámci jednoho stroje a standardního nastavení –
tohle funguje:
ping -I lo 127.0.0.1tohle nefunguje:
ping -I eth0 127.0.0.1a tohle zase funguje:
ping -I lo 192.168.1.2Takže to
lo/eth0
je jakoby „propustné“ jen v jednom směru.
Tiskni
Sdílej: