Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
cat /proc/sys/net/ipv4/ip_forwardPokud je tam 1, pak je třeba vypnout ipv4 forwarding.
Takový požadavek je nesmyslný. IP adresa adresuje váš počítač, takže paket s vaší cílovou adresou je určen pro váš počítač a je úplně jedno, jestli přijde na "správné" rozhraní nebo na kterékoli jiné. Pokud chcete zakázat přístup ke službě ze "špatné strany", použijte k tomu nástroj, který je k tomu určený, tedy netfilter. Možnost nastavit lokální adresu naslouchajícího soketu k tomu určená není.
Celé to patrně pochází z nešťastného historického zlozvyku pocházejícího z dob, kdy platila bijekce mezi rozhraními a adresami. Tehdy autoři řady démonů mátli uživatele tím, že volbu adres, na kterých démon poslouchá, v dokumentaci a konfiguračních souborech prezentovali jako volbu rozhraní, na kterých démon poslouchá. Ale tak to nefunguje a nikdy ani nefungovalo. Ten démon nemá možnost rozlišovat, na které rozhraní paket přišel, a vlastně mu do toho ani nic není.
lo
rozhraní adresu 127.0.0.1 a nasměruji ji přes jiný počítač?
ip addr del 127.0.0.1/8 dev lo ip route add 127.0.0.1 via 192.168.1.1Server na HTTP portu naslouchá, ale připojit se nejde (a neprojde ani ping na localhost):
telnet 127.0.0.1 http Trying 127.0.0.1... telnet: Unable to connect to remote host: Connection timed outJen tak pro zajímavost – kde je v Linuxu zadrátovaná ta výjimka, že se lokální adresy chovají jinak než normální – aneb proč to s 192.168.2.1 jde, ale se 127.0.0.1 ne?
tcpdump
na cílovém stroji ten paket ještě vidí, ale pak jako by se někam ztratil. Určitě se to tak ale nechovalo vždy. Až budu mít trochu času, zkusím prozkoumat, proč se to děje.
ping -I eth0 127.0.0.1
, tak to pingá z mojí IP (ne ze 127.0.0.1), takže tím to asi nebude.
A v rámci jednoho stroje a standardního nastavení –
tohle funguje:
ping -I lo 127.0.0.1tohle nefunguje:
ping -I eth0 127.0.0.1a tohle zase funguje:
ping -I lo 192.168.1.2Takže to
lo/eth0
je jakoby „propustné“ jen v jednom směru.
Tiskni
Sdílej: