Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
vnc_allow_host_audio = 1
) zvuk z KVM mašin? Nejlépe pro Ubuntu, třeba nějaké PPA, kde je KVM s podporou RDP.
Ano, libvirt je knihovna která usnadňuje konfiguraci a správu virtualizovaných strojů, ale řeč je o SPICE a reálné možnosti jeho nasazení. V Debianu oficiálně balíky v districi nejsou, ale dají se vybuildovat. A funguje to.No nevim jestli usnadnuje, nebo nekdy spis komplikuje, ale k omalovance to ma rozhodne daleko. a pokud na nem mate postavene nejake slozitejsi virtualizacni reseni, napr proto ze podporujete vic virt. technologii nez jen kvm, tak vas proste podpora spice v libvirt musi zajimat kdyz ho chcete..
Ovšem prozradím vám jedno sladké tajemství podle toho co vyčetl Marsark už patche které podporu spice zahrnují ve vývojové větvi libvirt jsou a čeká se údajně na to, až bude SPICE standadní součástí QEMU které je v distribucích.no to neni zadne tajemstvi, k tomu staci sledovat konference pro libvirt a kvm, pripadne i qemu
...pokud na nem mate postavene nejake slozitejsi virtualizacni reseni, napr proto ze podporujete vic virt. technologii nez jen kvm, tak vas proste podpora spice v libvirt musi zajimat kdyz ho chcete.Tímto se dostáváme k jádru pudla. Tazatel se ptal na možnosti KVM, a tam SPICE funguje. Pochopitelně bude-li ho podporovat libvirt, tím lépe! Ovšem libvirt nemá s vývojem a stabilitou SPICE zase tak moc společného, sám má některé nepříjemné mouchy, proč je někdy lepší se mu (zdůrazňuji) zatím - vyhnout. U nás prozatím virtualizujeme produkční věci na VMware a Xenu. Důvodem proč zatím KVM jen testujeme není jeho podpora v libvirt, ale relativně málo zkušeností s jeho reálným nasazením. Ovšem to se pozvolna mění.
Pulseaudio nelze použít, nefunguje s KVM v qemu:///system, a používat qemu:///session by byl dost problém (je to v cloudu a v serverovně).Proč by to Pulseaudio dělalo? Stačí nacpat do toho virtuálu klienta a pak už se propojí s čímkoliv.
Btw. fakt nikdo nevíte o VNC klientovi, který by přehrával zvuk?Tady by si někdo měl ujasnit pojmy. VNC je sračka a ne obecný pojem. A nevidím jediný důvod proč by něco takového měl dělat protokol vzdálené plochy (třeba X11). Od toho to všemi milované PulseAudio vzniklo.
Protože KVM/QEMU přenáší VNC se zvukem.
?
Jinak Qemu umí emulovatJeště jsem nemusel nx se zvukem používat, prý to ale podporuje ...
Tady jde o to, že VNC se zvukem je standardní výstup KVM/QEMUTo těžko. Výchozí je SDLko (což by asi vysvětlovalo i ten zvuk).
kde je vidět třeba i bootováníPravda. To mě nenapadlo. To je asi jediný případ kdy se může to VNC hodit. Možná ještě na nějaký nestandardní systém na kterém nepůjde rozběhnout PulseAudio.
ale první neumí síťový zvukTak, pokud už nejde ALSA přesměrovat nějakým dmixem nebo nějakým pluginem, tak arecodem do nějaké pípy určitě jo.
Tiskni
Sdílej: