Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
vnc_allow_host_audio = 1
) zvuk z KVM mašin? Nejlépe pro Ubuntu, třeba nějaké PPA, kde je KVM s podporou RDP.
Ano, libvirt je knihovna která usnadňuje konfiguraci a správu virtualizovaných strojů, ale řeč je o SPICE a reálné možnosti jeho nasazení. V Debianu oficiálně balíky v districi nejsou, ale dají se vybuildovat. A funguje to.No nevim jestli usnadnuje, nebo nekdy spis komplikuje, ale k omalovance to ma rozhodne daleko. a pokud na nem mate postavene nejake slozitejsi virtualizacni reseni, napr proto ze podporujete vic virt. technologii nez jen kvm, tak vas proste podpora spice v libvirt musi zajimat kdyz ho chcete..
Ovšem prozradím vám jedno sladké tajemství podle toho co vyčetl Marsark už patche které podporu spice zahrnují ve vývojové větvi libvirt jsou a čeká se údajně na to, až bude SPICE standadní součástí QEMU které je v distribucích.no to neni zadne tajemstvi, k tomu staci sledovat konference pro libvirt a kvm, pripadne i qemu
...pokud na nem mate postavene nejake slozitejsi virtualizacni reseni, napr proto ze podporujete vic virt. technologii nez jen kvm, tak vas proste podpora spice v libvirt musi zajimat kdyz ho chcete.Tímto se dostáváme k jádru pudla. Tazatel se ptal na možnosti KVM, a tam SPICE funguje. Pochopitelně bude-li ho podporovat libvirt, tím lépe! Ovšem libvirt nemá s vývojem a stabilitou SPICE zase tak moc společného, sám má některé nepříjemné mouchy, proč je někdy lepší se mu (zdůrazňuji) zatím - vyhnout. U nás prozatím virtualizujeme produkční věci na VMware a Xenu. Důvodem proč zatím KVM jen testujeme není jeho podpora v libvirt, ale relativně málo zkušeností s jeho reálným nasazením. Ovšem to se pozvolna mění.
Pulseaudio nelze použít, nefunguje s KVM v qemu:///system, a používat qemu:///session by byl dost problém (je to v cloudu a v serverovně).Proč by to Pulseaudio dělalo? Stačí nacpat do toho virtuálu klienta a pak už se propojí s čímkoliv.
Btw. fakt nikdo nevíte o VNC klientovi, který by přehrával zvuk?Tady by si někdo měl ujasnit pojmy. VNC je sračka a ne obecný pojem. A nevidím jediný důvod proč by něco takového měl dělat protokol vzdálené plochy (třeba X11). Od toho to všemi milované PulseAudio vzniklo.
Protože KVM/QEMU přenáší VNC se zvukem.
?
Jinak Qemu umí emulovatJeště jsem nemusel nx se zvukem používat, prý to ale podporuje ...
Tady jde o to, že VNC se zvukem je standardní výstup KVM/QEMUTo těžko. Výchozí je SDLko (což by asi vysvětlovalo i ten zvuk).
kde je vidět třeba i bootováníPravda. To mě nenapadlo. To je asi jediný případ kdy se může to VNC hodit. Možná ještě na nějaký nestandardní systém na kterém nepůjde rozběhnout PulseAudio.
ale první neumí síťový zvukTak, pokud už nejde ALSA přesměrovat nějakým dmixem nebo nějakým pluginem, tak arecodem do nějaké pípy určitě jo.
Tiskni
Sdílej: