Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
CF je elektricky kompatibilní s IDE. Pokud je i logicky (myslím, že ano), mělo by být možné připojit tam optickou mechaniku. Problém ale je, že optické mechaniky používají protokol ATAPI, což firmware v počítači nemusí umět.
Nevím, co to máte za počítač. (PPC8547 je jen CPU ne?) Jestli má síťové rozhraní, vsadil bych se, že umí bootovat ze sítě. Tudíž bych se věnoval této metodě.
Jinak byste si musel připojit CF kartu jinam, tam systém nainstalovat a zase ji vrátit zpátky. Základní instalace spočívá ve vytvoření souborového systému, rozbalení archivu kořenového souborového systému (například Gentoo, Debian, OpenWRT) a umístění obrazu jádra na takové místo a v takovém formátu, v jakém jej očekává firmware cílového a počítače. (Případně ještě zapsání parametrů jádra (hlavně název zařízení s kořenovým souborovým systémem) do obrazu jádra nebo do konfigurace firmwaru.)
Tiskni
Sdílej: