Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.
Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.
Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Pouzivam debian a jsem zvykly, pokud si neco potrebuji prelozit, stahnu si zdrojovy kod(bud primo nebo apt-get source foo), pripadne zavislosti (apt-get build-dep foo) a pouziji ./configure && make && make install. Narazil jsem ale na mnoho for, kde radi, ze si mam pomoci dpkg-buildpackage vytvorit binarni balik ze zdrojoveho kodu a pomoci nej nainstalovat program. Je to nejak vyhoda instalovat programy touto cestou, krome tedy znovu pouzitenosti binarniho baliku
Diky
Je to nejak vyhoda instalovat programy touto cestou, krome tedy znovu pouzitenosti binarniho balikuSice nepoužívám Debian, ale obecně je vždy lepší používat balíčkovací systém. Máš totiž perfektní kontrolu nad nainstalovanými programy, snadno zjistíš, odkud v systému pochází nějaký konkrétní soubor, můžeš program snadno odinstalovat, snadno upgradovat, pokud pro tvůj program není balíček, ale časem se objeví, můžeš ho pak jednoduše automaticky aktualizovat, pokud se ti vinou čehokoliv poškodí nějaké soubory, lze to snadno a rychle přeinstalovat, pokud chceš instalovat nový program, který má nějaké závislosti, snadno najdeš, zda už je máš v systému, či ne… Určitě se najdou i další věci. Balíčkovací systém je jedna z nejsilnějších věcí v GNU/Linuxu a je kravina ho obcházet.
Tiskni
Sdílej: