Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Nevím jestli mě chápete. Já nechci nic nastavovat. Chci, aby se okno aplikace, když ho zavřu a pak jej znovu otevřu, otevřelo na stejném místě jako posledně.
Nechci, aby se okno aplikace otevíralo pořád na stejném místě, tam kde to nastavím, ale tam kde bylo naposledy, chápete? Toto je základní vlastnost každého GUI, aby se uživatel nezbláznil z neustálého přesouvání oken. Některé aplikace v Ubuntu Gnome to umí, některé ne.
Okna, které se neotevírají na poslední pozici (buď vlevo nahoře nebo uprostřed):
Calculator, Character map, Disk Usage Analyzer, Terminal, Dictionary, Sound Recorder, a spousta dalších...Okna, které se otevírají na poslední pozici:
Nautilus (File Manager), FirefoxJe to hodně otravné a taky proto už vznikly tyto nápady:
Idea #25654: Remember last window position Idea #3857: Fix annoying window positionsNevím proč bych takovouhle věc měl chtít.Připadá ti divné mít okno tam kde jsi ho zavřel? Např. terminál hodíš vlevo dolů, roztáhneš si ho jak potřebuješ. IM aplikaci hodíš doprava k okraji a roztáhneš. Chceš aby se kalkulačka otevírala blízko její ikonky v panelu. Všechno tohle si nachystáš, aby jsi měl rychlejší a komfortnější práci a po zavření oken nebo restartu to můžeš dělat znovu. Ale třeba jen nepoužíváš desktop, tak nevíš vo co go.
... třeba jen nepoužíváš desktop
Používam notebook, x ploch, nevypínam, nerestartuju, uspim, probudim, hotovo ... pozici neřešim.
Vlastně vůbec nevím, proč vůbec reaguju na takhle nemístně arogantní styl, ale ano, připadá.Promiň mi to. Trochu mě to nepamatování si pozice rozhodilo a možná jsem reagoval trochu nepatřičně.
To kde se aplikace vykreslí po startu by si měla řešit samotná aplikace.Mám opačný názor. Pozici okna by měl řešit Window Manager, stejně jako by měl řešit: velikost, minimalizaci, posun, překrývání (always on top). Standardně by se mělo okno otevřít tam kde bylo naposledy. Pokud by bylo potřeba otevírat na určité pozici i když jej přesunu, měla by to být volba něco jako "Permanent Window Location/Size". Pokud aplikace touží něco změnit, samozřejmě může, ale uživatel by měl být tím kdo ví jak to má být - ne aplikace.
Mám opačný názor. Pozici okna by měl řešit Window Manager, stejně jako by měl řešit: velikost, minimalizaci, posun, překrývání (always on top). Standardně by se mělo okno otevřít tam kde bylo naposledy. Pokud by bylo potřeba otevírat na určité pozici i když jej přesunu, měla by to být volba něco jako "Permanent Window Location/Size". Pokud aplikace touží něco změnit, samozřejmě může, ale uživatel by měl být tím kdo ví jak to má být - ne aplikace.Názor je jen názor, že. Důvody chápu, ale pokud už si člověk vyladí prostředí, nevidím moc důvod, proč ho vypínat. Možná tak jednou za čas po nějaké ošklivé aktualizaci, ale to si to holt nastavím. Jinak to zapamatování okna bych viděl jako užitečnou vlastnost, ale náchylnou na chyby, takže asi by se mi to nelíbilo jako výchozí nastavení.
Připadá ti divné mít okno tam kde jsi ho zavřel?Pokud bych něco takového chtěl, tak asi zkusím to okno nezavírat, jen třeba minimalizovat.
Ale třeba jen nepoužíváš desktop, tak nevíš vo co go.Spíš mám za to, že už se lidi dneska naučili uspávat.
No podle mě je to nesmysl.Co přesně? Minimalizace oken? Nebo uspávání?
co takové okno IM aplikace?To nechávám otevřené neustále.
Kliknete na uživatele, protože mu chcete napsat a ono se otevře v levém horním rohu a vy musíte to okno potáhnout, protože to máte daleko. Taky si budete minimalizovat okna všech uživatelů?Okna uživatelů? To jako, že bych si na každý kontakt otevíral samostatné okno? Boha jeho, že by někdo dneska neznal tak základní věc (používám tvá slova) jako práci se záložkami (taby)?
Důvodů proč automaticky ukládat pozici okna je mnohem více než jsem tady uvedlKdybys víc četl než psal (a v reálu víc poslouchal než mluvil), tak bys v první řadě dokázal z mých komentářů vyčíst, že nerozporuju možnou užitečnost pamatování geometrie okna.
a řešení nechat to na aplikaci nebo psát, že mají uživatelé okna minimalizovat a počítač uspávat jsou pro střízlivého uživatele poněkud mimo realitu.Blbé kecy umí každý. Podstatná tázka je, jestli umíš i něco jiného. Minimalizace oken i uspávání jsou dvě funkce, které se naučí i počítačový začátečník.
Prostě to zvyšuje user experience a jako "bug" už je to nahlášené pěkně dlouho.V pravém smyslu to není bug ale feature request. Bugzilla sice toto dělení stírá, ale celkem souhrný název pro bugy (chyby, což toto očividně není) a feature requesty (čehož je toto typický příklad), je ticket (lístek).
Teď jen zbývá počkat 10 roků než to pochopí programátořiOni se totiž lidi na světě dělí na ty, kteří konají, a ty kteří čekají na ostatní :). A z vlastní zkušenosti můžu říct, že čekání je daleko větší otrava. Ale také se říká, kdo nic nedělá, nic nezkazí, že :).
UX je v Ubuntu zatím stále poněkud zakrnělé a to je jeden z lepších Linux OS. Smutné a pravdivé.To už bysme zabíhali do příliš subjektivních představ. Nicméně, pokud bys celou dobu věděl, že je to známý nedostatek (dlouho neřešený feature request / bug report), docela se ti divím, že s takovou věcí chodíš do porady, která, překvapivě, slouží k poradě těm, kteří nevědí. Těm, kteří si chtějí postěžovat je k dispozici blog.
Tiskni
Sdílej: