Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Nevím jestli mě chápete. Já nechci nic nastavovat. Chci, aby se okno aplikace, když ho zavřu a pak jej znovu otevřu, otevřelo na stejném místě jako posledně.
Nechci, aby se okno aplikace otevíralo pořád na stejném místě, tam kde to nastavím, ale tam kde bylo naposledy, chápete? Toto je základní vlastnost každého GUI, aby se uživatel nezbláznil z neustálého přesouvání oken. Některé aplikace v Ubuntu Gnome to umí, některé ne.
Okna, které se neotevírají na poslední pozici (buď vlevo nahoře nebo uprostřed):
Calculator, Character map, Disk Usage Analyzer, Terminal, Dictionary, Sound Recorder, a spousta dalších...Okna, které se otevírají na poslední pozici:
Nautilus (File Manager), FirefoxJe to hodně otravné a taky proto už vznikly tyto nápady:
Idea #25654: Remember last window position Idea #3857: Fix annoying window positionsNevím proč bych takovouhle věc měl chtít.Připadá ti divné mít okno tam kde jsi ho zavřel? Např. terminál hodíš vlevo dolů, roztáhneš si ho jak potřebuješ. IM aplikaci hodíš doprava k okraji a roztáhneš. Chceš aby se kalkulačka otevírala blízko její ikonky v panelu. Všechno tohle si nachystáš, aby jsi měl rychlejší a komfortnější práci a po zavření oken nebo restartu to můžeš dělat znovu. Ale třeba jen nepoužíváš desktop, tak nevíš vo co go.
... třeba jen nepoužíváš desktop
Používam notebook, x ploch, nevypínam, nerestartuju, uspim, probudim, hotovo ... pozici neřešim.
Vlastně vůbec nevím, proč vůbec reaguju na takhle nemístně arogantní styl, ale ano, připadá.Promiň mi to. Trochu mě to nepamatování si pozice rozhodilo a možná jsem reagoval trochu nepatřičně.
To kde se aplikace vykreslí po startu by si měla řešit samotná aplikace.Mám opačný názor. Pozici okna by měl řešit Window Manager, stejně jako by měl řešit: velikost, minimalizaci, posun, překrývání (always on top). Standardně by se mělo okno otevřít tam kde bylo naposledy. Pokud by bylo potřeba otevírat na určité pozici i když jej přesunu, měla by to být volba něco jako "Permanent Window Location/Size". Pokud aplikace touží něco změnit, samozřejmě může, ale uživatel by měl být tím kdo ví jak to má být - ne aplikace.
Mám opačný názor. Pozici okna by měl řešit Window Manager, stejně jako by měl řešit: velikost, minimalizaci, posun, překrývání (always on top). Standardně by se mělo okno otevřít tam kde bylo naposledy. Pokud by bylo potřeba otevírat na určité pozici i když jej přesunu, měla by to být volba něco jako "Permanent Window Location/Size". Pokud aplikace touží něco změnit, samozřejmě může, ale uživatel by měl být tím kdo ví jak to má být - ne aplikace.Názor je jen názor, že. Důvody chápu, ale pokud už si člověk vyladí prostředí, nevidím moc důvod, proč ho vypínat. Možná tak jednou za čas po nějaké ošklivé aktualizaci, ale to si to holt nastavím. Jinak to zapamatování okna bych viděl jako užitečnou vlastnost, ale náchylnou na chyby, takže asi by se mi to nelíbilo jako výchozí nastavení.
Připadá ti divné mít okno tam kde jsi ho zavřel?Pokud bych něco takového chtěl, tak asi zkusím to okno nezavírat, jen třeba minimalizovat.
Ale třeba jen nepoužíváš desktop, tak nevíš vo co go.Spíš mám za to, že už se lidi dneska naučili uspávat.
No podle mě je to nesmysl.Co přesně? Minimalizace oken? Nebo uspávání?
co takové okno IM aplikace?To nechávám otevřené neustále.
Kliknete na uživatele, protože mu chcete napsat a ono se otevře v levém horním rohu a vy musíte to okno potáhnout, protože to máte daleko. Taky si budete minimalizovat okna všech uživatelů?Okna uživatelů? To jako, že bych si na každý kontakt otevíral samostatné okno? Boha jeho, že by někdo dneska neznal tak základní věc (používám tvá slova) jako práci se záložkami (taby)?
Důvodů proč automaticky ukládat pozici okna je mnohem více než jsem tady uvedlKdybys víc četl než psal (a v reálu víc poslouchal než mluvil), tak bys v první řadě dokázal z mých komentářů vyčíst, že nerozporuju možnou užitečnost pamatování geometrie okna.
a řešení nechat to na aplikaci nebo psát, že mají uživatelé okna minimalizovat a počítač uspávat jsou pro střízlivého uživatele poněkud mimo realitu.Blbé kecy umí každý. Podstatná tázka je, jestli umíš i něco jiného. Minimalizace oken i uspávání jsou dvě funkce, které se naučí i počítačový začátečník.
Prostě to zvyšuje user experience a jako "bug" už je to nahlášené pěkně dlouho.V pravém smyslu to není bug ale feature request. Bugzilla sice toto dělení stírá, ale celkem souhrný název pro bugy (chyby, což toto očividně není) a feature requesty (čehož je toto typický příklad), je ticket (lístek).
Teď jen zbývá počkat 10 roků než to pochopí programátořiOni se totiž lidi na světě dělí na ty, kteří konají, a ty kteří čekají na ostatní :). A z vlastní zkušenosti můžu říct, že čekání je daleko větší otrava. Ale také se říká, kdo nic nedělá, nic nezkazí, že :).
UX je v Ubuntu zatím stále poněkud zakrnělé a to je jeden z lepších Linux OS. Smutné a pravdivé.To už bysme zabíhali do příliš subjektivních představ. Nicméně, pokud bys celou dobu věděl, že je to známý nedostatek (dlouho neřešený feature request / bug report), docela se ti divím, že s takovou věcí chodíš do porady, která, překvapivě, slouží k poradě těm, kteří nevědí. Těm, kteří si chtějí postěžovat je k dispozici blog.
Tiskni
Sdílej: