OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
root@sip:/# netstat -a
Active Internet connections (servers and established)
Proto Recv-Q Send-Q Local Address Foreign Address State
tcp 0 0 localhost:5038 *:* LISTEN
tcp 0 0 *:cisco-sccp *:* LISTEN
tcp 0 0 *:ssh *:* LISTEN
udp 0 0 *:2727 *:*
udp 0 0 *:4520 *:*
udp 0 0 sip.nodomain.sk:sip *:*
udp 0 0 *:iax *:*
Active UNIX domain sockets (servers and established)
Proto RefCnt Flags Type State I-Node Path
unix 2 [ ] DGRAM 172293 /dev/log
unix 2 [ ACC ] STREAM LISTENING 172417 /var/run/asterisk/asterisk.ctl
root@sip:/#
Tvoj problem je v tom, ze asterisk umoznuje pracu s vela protokolmi na vela roznych portoch a ty firewallujes iba jeden z nich.-A INPUT -i eth0 -p UDP --dport 5060 -j DROPtak to prece nemuze funfovat
iptables-save- ten je "mezinarodni"
iptables -I INPUT -i eth0 -p udp --dport 5060 -j DROPTim to "drop" pro konkretni komunikaci na 5060 das na zacatek a proste to musi prestat chodit. (v tomto okamziku nesahej na shorewall nebo Ti to zase prepise) A jeste dotaz... to zarizeni se v ramci asterisku registruje k tobe nebo ty k nemu? ... a maly bonus... mas tam nejaky tap interface... neni ten klient poveseny treba na openvpn? (at neblokujem neco nekde, kde nic neni
Vidíte tam něco jako
# iptables-save | grep ESTAB -A INPUT -m state --state RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPT -A OUTPUT -m state --state RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPTa pokud ano, jaká pravidla jsou za a před těmito pravidly?
Existuje něco jako conntrack, "conntrack -L" by Vám mohlo zobrazit seznam spojení pro přehlednost, zda skutečně řešíme to, co říkáte.
Tiskni
Sdílej: