OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Síť táhnout přes server, tedy server musí mít dvě síťovky. Tzn, že z routeru půjde síťovka do serveru a ze serveru půjde druhá síťovka do switche, do kterého jsou pak zapojeni všichni klienti (počítače). Na klientských PC se nastaví brána jako IP serveru.
Pokud by jsi síť netáhl přes server a bylo vše k routeru zapojeno paralelně a změnil jsi jen bránu na klientských PC, tak nic nebrání uživatelům si jí změnit (obzvláště pokud by bylo umožněno připojení vlastích PC - notebooků apod.).
Na serveru pak povolíš ip_forward + nastavíš maškarádu na natování (eth0 do switche, eth1 do routeru):
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth1 -j MASQUERADE
Tím půjde na klientských PC internet přes server a můžeš si začít dál hrát.
První věcí by bylo, zakázat přístup ven na jakékoli porty a nechat jen přístup na http a https (port 80 a 443). Tím se žáci dostanou jen na web a nebudou třeba moci rozesílat spam apod. Toto se dělá pomocí programu iptables.
Další krok by byl, rozjet transparentní proxy server, hodně se používá squid. Na něm pak lze filtrovat přístup na webové stránky. Lze třeba zakázat přístup na všechny stránky, které obsahují slova jako sex, porn, porno, lesbian apod. Prostě vše, co si zvolíš. Můžeš používat regexpy apod. Také lze zakázat stažení souborů s koncovkou exe aj. aby si děti netahaly nějaké programy z netu a nedělaly bordel na PC.
Pokud si chceš hrát dál, můžeš tam na něm rozjet i dns server s podporou dnssec, což je trivialita a vyhneš se tak problémům u ISP a budeš mít lepší jistotu bezpečí, odezvy budou samozřejmě také lepší.
A tak dále a tak dále :)
Zdar MaxJeště by šlo použít jen jednu síťovku a více vlan, přes switch. Toť malá poznámka.
Takoveto veci umi. staci si tam vytvorit ucet a u PC pak nastavit natvrdo DNS na adresy co opendns uvadeji.
Lze v uctu nastavit blokaci porna komplexne i konkretnich i "non porn" stranek.
U stanic bez omezeni pouzijete IP adresy DNS od providera.
Tiskni
Sdílej: