Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
man smbmount
, nebo třeba na jak na mountování síťového adresáře sdíleného sambou pro běžného uživatele.
rsync
by pak pomohl jedině v případě, že by v tom souboru byly dostatečně velké opakující se bloky. Ale rsync
nad lokálními soubory stejně (pokud mu neřeknete něco jiného) funguje jako obyčejné cp
(je to rychlejší).
rsync
lokálně sice nepočítá rozdíly uvnitř souborů, ale přenáší jenom soubory, které se liší (datem změny nebo velikostí). Když dáte kopírovat pomocí cp -a
adresářový strom, potom se kopírování přeruší a pak znovu spustíte cp -a
, znovu se kopírují a přepisují i soubory, které se už zkopírovaly. Šlo by to obejít pomocí cp -a --no-clobber
, ale to zase neřeší, když se nějaký soubor přenese jen napůl.
rsync
jenom ty, které se předtím neokopírovaly vůbec nebo jen z části. Šlo mi jen o to, že v tomhle případě rsync
nepomůže tím, že by navázal na přerušené kopírování souboru.
smb://IP_Windows/sdílená_složka # např: smb://192.168.1.1/zapisA poté to do win nakopíruješ a tam už si to nějak přetřídíš. Velmi jednoduché. Jen si ve win nasdílet nějakou složku pro zápis a nabušit to tam.
Podle toho, v jakém jsi prostředí. Třeba v KDE3.5/4.x stačí, když se otevře konqueror, nebo krusader a do adresního řádku(ten nahoře, kde je vidět cesta k aktuálnímu adresáři) se napíše :za predpokladu ze je kde se sambou zkompileny... USE="samba" :] nebo prinejhorsim pouzijeme teleporter [ a zkopcis to lokalne :]
(sudo) mount -t smbfs -o username="DOMENA\username" //IP_Windows/share /lokalni/mountpoint
to username je volitelné a toto nastavení knokrétně funguje pro počítač zařazený do domény...
Tiskni
Sdílej: