Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Dobrý den,
mám tyto pravidla:
iptables -N SSH_CHECK iptables -A INPUT -p tcp --dport 22 -m state --state NEW -j SSH_CHECK iptables -A SSH_CHECK -m recent --set --name SSH iptables -A SSH_CHECK -m recent --update --seconds 60 --hitcount 2 --name SSH -j DROP
Ovšem tyto pravidla již nejdou:
ip6tables -A SSH_CHECK -m recent --set --name SSH ip6tables -A SSH_CHECK -m recent --update --seconds 60 --hitcount 2 --name SSH -j DROP
Hlásí to "ip6tables: No chain/target/match by that name."
Kde mám hledat problém, myslel jsem si, že pravidla pro ip6tables jsou velmi podobná iptables?
iptables -N SSH_CHECK iptables -A INPUT -p tcp --dport 22 -m state --state NEW -j SSH_CHECKPro ipv6?
ip6tables -N SSH_CHECK ip6tables -A INPUT -p tcp --dport 22 -m state --state NEW -j SSH_CHECK
Asi jsem se špatně vyjádřil, to jsem samozřejmě udělal a Lenny mi hází stále tu chybu výše (upgradoval jsem dokonce i iptables ze Squezziho do Lennyho).
Pokud ti to funguje a nevyhazuje to žádnou chybu, tak mi prosím pošli číslo verze iptables, jakou používáš.
ip6tables
nemají rozšíření recent
. Viz manuálová stránka.
Prosím, pokud to jde, aby byl tento komentář "odznačen" za řešení, jelikož to tak není. Přináší spíše více otázek. Nyní jsem to zkoušel na svém počítači s Ubuntu 10.04 a normálně to skrz ip6tables vše projde bez chyby, takže si nejsem nepřítomností recent v ip6tables jistý:
desktop@desktop:~$ sudo ip6tables -L Chain INPUT (policy ACCEPT) target prot opt source destination Chain FORWARD (policy ACCEPT) target prot opt source destination Chain OUTPUT (policy ACCEPT) target prot opt source destination desktop@desktop:~$ sudo ip6tables -N SSH_CHECK desktop@desktop:~$ sudo ip6tables -A INPUT -p tcp --dport 22 -m state --state NEW -j SSH_CHECK desktop@desktop:~$ sudo ip6tables -A SSH_CHECK -m recent --set --name SSH desktop@desktop:~$ sudo ip6tables -A SSH_CHECK -m recent --update --seconds 60 --hitcount 2 --name SSH -j DROP desktop@desktop:~$ sudo ip6tables -L Chain INPUT (policy ACCEPT) target prot opt source destination SSH_CHECK tcp anywhere anywhere tcp dpt:ssh state NEW Chain FORWARD (policy ACCEPT) target prot opt source destination Chain OUTPUT (policy ACCEPT) target prot opt source destination Chain SSH_CHECK (1 references) target prot opt source destination all anywhere anywhere recent: SET name: SSH side: source DROP all anywhere anywhere recent: UPDATE seconds: 60 hit_count: 2 name: SSH side: source desktop@desktop:~$ sudo ip6tables ip6tables v1.4.4: no command specified Try `ip6tables -h' or 'ip6tables --help' for more information. desktop@desktop:~$
Smím tedy vědět, pokud není rozšíření v ip6tables dostupné, proč mi to funguje na desktopu? Na serveru mi to nejede ani s touto verzí iptables ani s verzí 1.4.8 ani s výchozí Debian Lenny.
Takže, pomalu zjišťuji, že to zřejmě nebude verzí iptables (samozřejmě musím mít itables ze Squezzeho, protože v Lennym je s "recent" bug). Zkoušel jsem nahodit 1.4.2 (Lenny - bug), 1.4.4 (Squeeze - nefunguje), 1.4.8 (Lucid - nefunguje) a 1.4.10 (Sid - nefunguje). Přičemž na mém Ubuntu 10.04 vše funguje v pohodě. Myslíte si, že by mohl být problém v libc6? Nebo co napadá zdejší profíky?
Prosím, poraďte mi, jak to dát dokupy ...
Teď jsem zkoušel zkompilovat iptables 1.4.3.2 (první verze, kde byl xt_recent. Také to nefunguje. Problém tedy asi nebude v iptables, ale někde jinde. Co s tím? Upgradovat na Squezze se mi nechce, není to ještě stable verze ...
Případně, zda někdo nevíte, jak ty pravidla výše přepsat tak, aby fungovaly i bez recent.
Poraď jak.
Mám nasazený fail2ban, ten ovšem nebere ipv6. Snažil jsem se tady na poradně přidat podporu pro ipv6 do fail2ban, nakonec po experimentování (jsem phpéčkář a python jsem skoro neviděl) jsem docílil mizerné funkčnosti a nikdo se zde neozval.
Prosím tedy o radu, jak vyřešit bezpečnost nejen SSH přes IPv6?
Tiskni
Sdílej: