Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobrý den,
ačkoli je na internetu spousta návodů pro zprovoznění KVM, nejsem si jist, který návod popisuje zprovoznění KVM jako plný virtualizér (porovnávám mezi sebou nástroje plné virtualizace), vzhledem k tomu, že funguje jako paravirtualizér i jako nástroj plné virtualizace.
Mohli byste mi, prosím, napovědět, jaký postup je vhodný pro užití KVM jako nástroje plné virtualizace (stačí link)? A je možné využívat KVM variabilně, občas jako paravirtualizér a občas jako plnovirtualizér? Jednalo by se o postup pro debian-based distribuci.
Mám takový dojem, že tato varianta tohoto postupu pravděpodobně popisuje zprovoznění plné virtualizace pod KVM, nicméně nejsem si jist.
Děkuji za případnou pomoc.
Nemám zkušenosti s KVM, vycházím jen z předpokladu uvedeného na této stránce, kde zmiňují, že
Full virtualization performance in KVM and Xen is largely limited by the overhead of trap & emulate. Emulating multiple instructions at once at the time of a trap should bring it up to speed with VMware.
Potřebuji tedy dostat KVM na úroveň produktů VMware a VirtualBoxu. Hledal jsem nějaké podrobnější informace ke KVM, nicméně nic podrobného, jako dokumentaci k VirtualBoxu, jsem nenašel.
Takhle jsem to nemyslel - KVM je podle všeho rychlejší řešení. Chci porovnat rozdíly při plné virtualizaci, kdy by KVM, VMware a VirtualBox emulovaly zachycené citlivé instrukce. Pokud je KVM jako paravirtualizér, pak je evidentně rychlejší, než "plnovirtualizéry".
Nemám v zájmu se dohadovat, co je rychlejší, spíše nevím, jaký postup je pro zprovoznění virtuálního stroje tak, aby byl pod KVM na plné virtualizaci, nikoli paravirtualizaci.
Nemám v zájmu se dohadovat, co je rychlejší, spíše nevím, jaký postup je pro zprovoznění virtuálního stroje tak, aby byl pod KVM na plné virtualizaci, nikoli paravirtualizaci.V takovém případě můžeš použít ten návod, co odkazuješ na začátku. Co se vykonávání instrukcí CPU týče, KVM vždycky bude plná virtualizace. Paravirtualizaci můžeš použít pouze pro I/O záležitosti (síť, disky), nicméně to ten návod nepokrývá (-hda disk.img znamená emulaci, tzn. bude to pomalé, ale mělo by to fungovat všude)
Tiskni
Sdílej: