I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2024. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2024. Pro programátory v TypeScriptu Advent of TypeScript. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2024…
Organizace Software Freedom Conservancy (SFC) společně se svým členským projektem OpenWrt oznámila oficiální spuštění prodeje Wi-Fi routeru OpenWrt One vyrobeného ve spolupráci s Banana Pi. Cena je 89 dolarů nebo 68,42 dolarů jenom deska. Z každého prodeje jde 10 dolarů do fondu OpenWrt v Software Freedom Conservancy. Projekt OpenWrt představil plán na výrobu vlastního routeru letos v lednu při příležitosti 20. výročí projektu.
Svobodný multiplatformní herní engine Bevy napsaný v Rustu byl vydán ve verzi 0.15. Díky 294 přispěvatelům.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.11 Stirk. Přehled novinek v Changelogu.
Byla vydána verze 0.82 telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu. Vypíchnuta je vylepšená podpora Unicode.
Vánoční RoboDoupě bude v sobotu 7. prosince. Na programu je Úvod do ESP-NOW nebo Netradiční použití H-můstků.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-7 Focal, tj. sedmé stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Kevin Purdy na webu Ars Technica představuje kuchařku Hendrika Kleinwächtera The Sourdough Framework a doprovodný YouTube kanál The Bread Code, které jsou věnovány přípravě kváskového chleba. Kniha je udržována na GitHubu a lze ji stáhnout ve formátech PDF či EPUB, a to pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0.
Projekt OpenStreetMap po 18 letech na Ubuntu zmigroval své servery na Debian 12 Bookworm. OpenStreetMap od 14. listopadu podporuje také tmavý vzhled (pokud je nastaven na úrovni operačního systému nebo webového prohlížeče).
Zdravím, používám linux již spoustu let (konkrétně od roku 1997), no nicméně co se týče použití na desktopu, používal jsem dlouhou dobu RedHat (posléze Centos). Ten bohužel díky chybě disku nedávno "dožil" a tak jsem se rozhodl nahradit ho jinou distribucí. Požadavky byly: - rozumné moderní GUI (nejvíc preferuji KDE, zvyk je železná košile - ale nebráním se zkusit něco jiného, co by za to stálo) - pokud možno rozumně up-to-date verze knihoven / jádra, aby bylo možné pod tím spouštět aktuální software (v CentOSu to byl často problém) - rozumný balíčkovací systém, a široká dostupnost balíčků / repositářů na netu - stabilita, distro, které nebude příliš narvané ALFA- a BETA- verzemi SW - jelikož se snažím vyvíjet, tak potřebuji funkční Eclipse s vývojovými záležitostmi pro Android - jelikož mám NVidia grafickou kartu, bylo by fajn, aby bezproblémově fungovaly akcelerované ovladače od NVidia Poznámky na okraj: Zkoušel jsem OpenSuSE, to mě moc nechytlo a v současné době mám Kubuntu. To se mi pravda hodně líbí, ale děsím se vždycky updatování - pokaždé se něco pokazí. Líbil se mi Network Manager, bohužel je tak zabuggovaný, že nepochopím, proč taková věc v "stabilní" verzi je Nebo po nabootování se objevuje náhodně někdy na ploše jakýsi stín okna (jakoby okno programu bez obsahu), ale nic neběží, apod. Jednou se mi stalo i to, že systém po update nechtěl startovat. Nakonec to bylo tím, že neměl práva k nějakému souboru v home uživatele a KDE úspěšně havarovaly... Takže bugy, bugy, nic než bugy... Možná jsem na nějaký detail zapomněl, v případě problému rád doplním.. Předem díky za názory
Řešení dotazu:
co jmesm mel cest s Fedorou ... (12-14) tak na mem booku behala bezproblemove, narozdil od buntu ktere neracilo ani nastartovat , a pokud se spustilo tak po dvou aktualizacich bylo nepouzitelne
v gentoo jsou binarni jen u par veci , a k cemu by mu byly ? u gentoo jde o to ze si kazdy muze zvolit svou konfiguraci / sadu featur..
napr nechcete nepomuk a strigi v kde? staci flag " -sematic-desktop"
pokud chcete moznosti podobne Gentoo , ale s binarnimy baliky a a odladene na pouziti binarnich ovladacu tak mohu doporucit Sabayon linux.
proto sem ho tam dal :)... Gentoo je pro ty co chcou extreme ohebny system ale nemaji cas a chut hrat si s LFS...
Tiskni Sdílej: