Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Zdravím, používám linux již spoustu let (konkrétně od roku 1997), no nicméně co se týče použití na desktopu, používal jsem dlouhou dobu RedHat (posléze Centos). Ten bohužel díky chybě disku nedávno "dožil" a tak jsem se rozhodl nahradit ho jinou distribucí. Požadavky byly: - rozumné moderní GUI (nejvíc preferuji KDE, zvyk je železná košile - ale nebráním se zkusit něco jiného, co by za to stálo) - pokud možno rozumně up-to-date verze knihoven / jádra, aby bylo možné pod tím spouštět aktuální software (v CentOSu to byl často problém) - rozumný balíčkovací systém, a široká dostupnost balíčků / repositářů na netu - stabilita, distro, které nebude příliš narvané ALFA- a BETA- verzemi SW - jelikož se snažím vyvíjet, tak potřebuji funkční Eclipse s vývojovými záležitostmi pro Android - jelikož mám NVidia grafickou kartu, bylo by fajn, aby bezproblémově fungovaly akcelerované ovladače od NVidia Poznámky na okraj: Zkoušel jsem OpenSuSE, to mě moc nechytlo a v současné době mám Kubuntu. To se mi pravda hodně líbí, ale děsím se vždycky updatování - pokaždé se něco pokazí. Líbil se mi Network Manager, bohužel je tak zabuggovaný, že nepochopím, proč taková věc v "stabilní" verzi je Nebo po nabootování se objevuje náhodně někdy na ploše jakýsi stín okna (jakoby okno programu bez obsahu), ale nic neběží, apod. Jednou se mi stalo i to, že systém po update nechtěl startovat. Nakonec to bylo tím, že neměl práva k nějakému souboru v home uživatele a KDE úspěšně havarovaly... Takže bugy, bugy, nic než bugy... Možná jsem na nějaký detail zapomněl, v případě problému rád doplním.. Předem díky za názory
Řešení dotazu:
co jmesm mel cest s Fedorou ... (12-14) tak na mem booku behala bezproblemove, narozdil od buntu ktere neracilo ani nastartovat , a pokud se spustilo tak po dvou aktualizacich bylo nepouzitelne
v gentoo jsou binarni jen u par veci , a k cemu by mu byly ? u gentoo jde o to ze si kazdy muze zvolit svou konfiguraci / sadu featur..
napr nechcete nepomuk a strigi v kde? staci flag " -sematic-desktop"
pokud chcete moznosti podobne Gentoo , ale s binarnimy baliky a a odladene na pouziti binarnich ovladacu tak mohu doporucit Sabayon linux.
proto sem ho tam dal :)... Gentoo je pro ty co chcou extreme ohebny system ale nemaji cas a chut hrat si s LFS...
Tiskni Sdílej: