Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Zdravím, používám linux již spoustu let (konkrétně od roku 1997), no nicméně co se týče použití na desktopu, používal jsem dlouhou dobu RedHat (posléze Centos). Ten bohužel díky chybě disku nedávno "dožil" a tak jsem se rozhodl nahradit ho jinou distribucí. Požadavky byly: - rozumné moderní GUI (nejvíc preferuji KDE, zvyk je železná košile - ale nebráním se zkusit něco jiného, co by za to stálo) - pokud možno rozumně up-to-date verze knihoven / jádra, aby bylo možné pod tím spouštět aktuální software (v CentOSu to byl často problém) - rozumný balíčkovací systém, a široká dostupnost balíčků / repositářů na netu - stabilita, distro, které nebude příliš narvané ALFA- a BETA- verzemi SW - jelikož se snažím vyvíjet, tak potřebuji funkční Eclipse s vývojovými záležitostmi pro Android - jelikož mám NVidia grafickou kartu, bylo by fajn, aby bezproblémově fungovaly akcelerované ovladače od NVidia Poznámky na okraj: Zkoušel jsem OpenSuSE, to mě moc nechytlo a v současné době mám Kubuntu. To se mi pravda hodně líbí, ale děsím se vždycky updatování - pokaždé se něco pokazí. Líbil se mi Network Manager, bohužel je tak zabuggovaný, že nepochopím, proč taková věc v "stabilní" verzi jeNebo po nabootování se objevuje náhodně někdy na ploše jakýsi stín okna (jakoby okno programu bez obsahu), ale nic neběží, apod. Jednou se mi stalo i to, že systém po update nechtěl startovat. Nakonec to bylo tím, že neměl práva k nějakému souboru v home uživatele a KDE úspěšně havarovaly... Takže bugy, bugy, nic než bugy... Možná jsem na nějaký detail zapomněl, v případě problému rád doplním.. Předem díky za názory
Řešení dotazu:
co jmesm mel cest s Fedorou ... (12-14) tak na mem booku behala bezproblemove, narozdil od buntu ktere neracilo ani nastartovat , a pokud se spustilo tak po dvou aktualizacich bylo nepouzitelne
v gentoo jsou binarni jen u par veci , a k cemu by mu byly ? u gentoo jde o to ze si kazdy muze zvolit svou konfiguraci / sadu featur..
napr nechcete nepomuk a strigi v kde? staci flag " -sematic-desktop"
pokud chcete moznosti podobne Gentoo , ale s binarnimy baliky a a odladene na pouziti binarnich ovladacu tak mohu doporucit Sabayon linux.
proto sem ho tam dal :)... Gentoo je pro ty co chcou extreme ohebny system ale nemaji cas a chut hrat si s LFS...
Tiskni
Sdílej: