Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
--Jak vytvořím vlastní instalační DVD Linuxu? Nepotřebuji vyrábět od nuly úplně celou distribuci Linuxu, ale stačí mi upravit si co systém obsahuje podle mých potřeb a potom z toho vyrobit instalační DVD. Představoval bych si to takto:
--V počítači mám nainstalovaný operační systém Linux, v mojem případě Mandrivu.
--Z repozitářů si doinstaluji chybějící aplikace, které tam chci mít a třeba některé, co nepotřebuji, odinstaluji.
--Doinstaluji si taky některé věci, které v repozitářích nejsou, to znamená, že si něco ze zdrojového kódu zkompiluji a nainstaluji. Například novější verzi jádra, novější verzi některých aplikací a podobně.
--Vytvořím si instalační DVD, na kterém bude obsažený celý operační systém, co mám v počítači a k tomu všechny změny, které jsem provedl. Toto instalační DVD musí umět bootovat.
--Ostatní věci bych si nějak zjistil, ale jde mi především o to, jak vyrobit to instalační DVD, aby: Bylo na něm kromě operačního systému obsažené taky všechny změny, které jsem provedl, a ostatní věci. A aby to DVD bylo schopné bootovat a aby bylo použitelné pro instalaci.
--Pokud bych předtím, než začnu to DVD vyrábět, doinstalovával novější jádro, tak jak potom dosáhnu, aby to nové DVD bootovalo do toho nového jádra nebo do původního?
Jak si upravit operační systém, v tom bych problém neměl, nepotřebuji dělat nic extra. Stačí mi po instalaci operačního systému jenom doinstalovat některé chybějící balíčky, některé pro mě nedůležité aplikace odinstalovat, něco si zkompilovat a nainstalovat, něco nastavit a podobně. V tom bych problém neviděl. Problém pro mě ale je, že nevím, jak si z toho všeho vytvořím ISO obraz, ze kterého se potom dá vypálit instalační DVD, na kterém bude obsažený ten systém a všechny provedené změny, a aby to DVD bylo schopné bootovat a bylo použitelné pro instalaci operačního systému. Proč to DVD chci vyrábět: Abych už měl v systému všechno připravené a nemusel ho po instalaci připravovat.
Potom jsem prohledával celý internet a hledal, kde bude něco o tom, jak si vytvořit vlastní bootovací CD (DVD), nebo jak vytvořit vlastní ISO obraz, ze kterého je potom možné vypálit bootovací CD (DVD), nebo něco podobného, ale našel jsem pendrek. Ano, našlo by se na internetu dost takových článků, ale všechno to byly postupy pro ty, kteří mají Windows, ale pro Linux nic. Všechno jenom pro shnilé okna.
Zkusil jsem se podívat, jestli něco nebude v knize Linux Dokumentační projekt, je to největší kniha, kterou jsem o Linuxu viděl, tak by v ni mělo něco být. Jenomže mě tato kniha už zase zklamala, protože ani takové věci jsem v ni nenašel.
Viděl jsem potom na internetu knihu Vytváříme vlastní distribuci Linuxu Od návrhu po fungující systém Lukáš Jelínek, ale nejsem si jistý, jestli by mi to pomohlo. Neměl jsem možnost si ji přečíst z blízka, jenom jsem viděl obsah, ale důležitou kapitolu jsem v obsahu neviděl - Jak vytvořit nakonec vlastní instalační CD (DVD), nebo jak vytvořit nakonec vlastní ISO obraz, ze kterého se dá potom vypálit instalační CD (DVD), které je schopné bootovat a které je použitelné pro instalaci systému. Tak nevím, jestli by mi tady ta kniha pomohla. Nebo jestli by se snad v knize Mistrovství v Linuxu s podtitulem příkazový řádek, shell, programování od Marka Sobella nenašlo něco z toho.
Linux Dokumentační projekt, je to největší kniha, kterou jsem o Linuxu viděl, tak by v ni mělo něco být. Jenomže mě tato kniha už zase zklamala, protože ani takové věci jsem v ni nenašel.Bodejť by si to v ní našel, je to jen výběr z dokumentů HOW-TO aj., nemůže tam být vše,
Vytváříme vlastní distribuci Linuxu Od návrhu po fungující systém Lukáš JelínekProč, když o ní víš si ji nekoupíš ? Ten autor to psal kvůli tobě ...
Mistrovství v Linuxu s podtitulem příkazový řádek, shell, programování od Marka SobellaNe v tý knize se píše jen o základních nástrojích dostupný v každé Linuxové distribuci.
mklivecd
draklive-install
.
Mohl bych vytvořit ISO obraz diskového oddílu s aktuálním operačním systémem vytvořit i takto?
dd if=/dev/sda1 of=/cesta/kde/chci/mit/vystupni/subor.iso
Šlo by to? Když potom vypálím vzniklý ISO obraz na DVD jako ISO, bude to DVD schopné bootovat? dev/sda1
jsem zjistil tak, že jsem si v uložném zaří kliknul pravým tlačítkem myši na diskový oddíl a vybral jsem Vlastnosti a na kartě meta informace jsem našel uzel zařízení.
Můj systémový diskový oddíl ale obsahuje trochu moc dat, skoro 9 GB dat. Nebude vzniklý ISO moc velký? Nejlepší by pro mě bylo něco do 4,5 GB.
Když si ještě před vytvořením toho ISO obrazu doinstaluji do systému na tom pevném disku balík draklive-install
, bude to stačit k tomu, aby potom to DVD, které z toho ISO vypálím, bylo použitelné i pro instalaci systému?
draklive-install
fungovat. Musel bys jej v první řadě "donutit" bootovat.
Jinak při tvorbě LiveCD jsou soubory komprimovány a v případě instalačního média jsou použity balíčky, je tedy velikost SW také menší.
Díval jsem se na ty odkazované stránky linux live.org a připadá mi, že to je určené především pro distribuci Slax. Nebo to můžu využít pro jakoukoliv distribuci, i pro Mandrivu?
Prohlížel jsem si skript make_iso.sh, který se nakonec použije pro výrobu ISO a nevím, jestli náhodou nepotřebuji mít nainstalovaný balík mkisofs. Protože příkaz na konci skriptu zní
mkisofs -o "$ISONAME" -v -J -R -D -A "$CDLABEL" -V "$CDLABEL" \ -no-emul-boot -boot-info-table -boot-load-size 4 \ -b boot/isolinux/isolinux.bin -c boot/isolinux/isolinux.boot ../.Pokud budu takový balík potřebovat, je problém, protože ve správci balíčku takový balík nemám, tam můžu najít nanejvýš
mkinitrd-net
nebo mkinitrd
.
mkisofs -h
, jestli nenapíše command not found. Nenapsal mi to, což je dobře a píše mi toto:
genisoimage: Warning: no Apple/Unix files will be decoded/mapped genisoimage: Missing pathspec. Usage: genisoimage [options] -o file directory ... Use genisoimage -help to get a list of valid options. Report problems to debburn-devel@lists.alioth.debian.org.Takže by to mělo být v pořádku.
Ano. LiveCD musí obsahovat instalátor (balíček) draklive-install
.
Jak ho tam dostanu?
Tak ja sem pred casem se s tim taky hral , a tvoril sem to co je v priloze a pro beh (teda test) vyzaduje nainstalovany qemu.
Mozna ti to pomuze , pouzije to tve akrualni jadro a vytvori bootovatelne iso s tim jadrem.
Pokud s tim nejak dal hnes tak dej tady vedet.
Jo jeste , nejdriv pust rozbal..... a potom vytvor...
lzma-4.43-12mdv2008.0
, liblzma0-4.43-12mdv2008.0
mám nainstalované. Balík aufs
tam nemám vůbec, balík squashfs-tools-3.2-1.r2.2mdv2007.1
tam mám, stačí doinstalovat. Jádro mám 2.6.22.9-desktop-1mdv
.
Tiskni
Sdílej: