Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Hyper V je sic zdarma, ale konzola je soucasti win server 2008 a nebo ji lze nainstalit do nejvyssich edic win 7.
Takze formalne zdarma to nebude.
Nehlede na slabsi podporu Linux systemu.
ip addr show
ip route show
Může jít i o HW problém - vadná síťová karta. Zkoušel jsi tu desku předtím s jiným OS, a síť fungovala? Jestli ne, tak bych zkusil spustit nějaký live systém, třeba systemrescuecd, jestli síť půjde.
iptables -L
. Nejjednoduššeji asi ofotit z monitoru. + podívat se, jestli není něco v syslogu (tail /var/log/messages
nebo /var/log/syslog
).
Na server nejakou distribuci s GUI (Debian + treba openbox), nastavit sdilenou plochu a Vmware player - je zcela zdarma (je pro 32 i 64 bit Linux based systemy) ktery dnes uz umi i vytvorit, konfigurovat virtualni stroje. Oproti komercni workstation nema snimky a teamy coz pro Vasi potrebu neni treba.
Pokud pouzijete VNC tak je klient pro vsechny bezne platformy a zdarma.
Server urco ma nejaky graficky adapter a tak neni problem pripojit monitor (CRT sezenete zdarma)
Vmware server jiz neni vyvijen a tak jej nelze doporucit.
Mnou navrzene reseni Vam umozni provozovat virtualni systemy vsech beznych platforem a navic muzete snadno pouzivat jiz hotove virtualni systemy (appliance).
Pokud CPU ma podporu virtualizace tak je propad zanedbatelny - jeden a tentyz system bezi nativne a virtualne bez radikalnich propadu vykonu.
Testoval jsem na unsquashfs Ubuntiho squashfs z install media, rozbalovani rar archivu apod takze ani propad s diskovym vykonem nebyl nijak znat.
Nevidel bych to tedy nijak tragicky ac Vmware player je urcen spis k virtualizaci desktopu.
Tiskni Sdílej: