Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Dobrý den,
před chvílí jsem dokončil upgrade z Lennyho na Squeeze a jsem relativně spokojen. V podstatě nenastal zatím (vše jsem netestoval) žádný sebevětší problém. Něco jsem už vyřešil, ale s něčím si nevím rady.
1. Dříve jsem používal v GRUBu toto "vga=791", abych si tak jednoduše nastavil rozlišení, které chci. Nyní se mi rozlišení při bootování změní na jiné (sice na optimální pro monitor, ale neoptimální pro mě) a při změně se mi usekne část výpisu při startu (to mi vadí nejvíce). Chci se tedy zeptat, co způsobuje tuto automatickou změnu rozlišení a jak to vypnout?
2. Začal jsem používat ten nový systém startování programů. Psali, že má být rychlejší, což opravdu je, ale způsobuje drobné problémy. Potřebuji jeden program upřednostnit nad ostatními, protože mi na něm závisí další. Jak to lze udělat?
Možná testováním na něco přijdu, ale toto je asi zatím vše.
Díky
Pokud jsem ten nový systém pochopil správně, tak programy mají na sobě definované závislosti, podle kterých se vygeneruje, jak mají být spouštěné. Následně spouštění probíhá paralelně. Pokud máš čistou instalaci, tak ano, máš to tam, při upgradu se to zeptá, zda to chcete nebo ne.
GRUB_GFXMODE=1024x768x32
GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep
Samozřejmě si to změňte na vaše rozlišení. Dodám, že seznam podporovaných rozlišení najdete pod příkazem vbeinfo, který lze spustit, když při načtení tabulky GRUBu stisknete C.
Vyzkouším, ale myslím, že to není ono.
Toto by mělo nastavit rozlišení stejně jako staré "vga=", problém mám jiný - mě se objeví první řádek a informace z mdadm v rozlišení, které chci a potom blikne monitor a mám rozlišení, které se změnilo samo. Tady si myslím, že bude spíše zahrabaný pes někde jinde. Ale díky, vyzkouším.
Změna rozlišení vyřešena, dělal to ovladač nVidia karty "nouveau" -> přidáno "blacklist nouveau" do /etc/modprobe.d/blacklist.conf
Kdyby někdo věděl, jak to odinstalovat, tak dejte vědět, ať hledám v aptitude, jak hledám, najít nemůžu.
Zbývá tedy bod 1 se změnou pořadí paralelního bootování.
Píši dnes již nějak zcestně. Teď se dívám na nadpis tohoto vlákna :D Omlouvám se, samozřejmě, že "Porodní bolesti".
Jinak zbývá vyřešit bod 2
Tak jsem si myslel, že se vše vrátí do pořádku "CONCURRENCY=none" podle příručky k upgradu a ono se to startuje pomaleji, ale ve stejně špatném pořadí pro mě.
Otázka tedy zní obecněji, jak změnit posloupnost startování služeb při startu systému?
Myslím si, že řešení by mělo být v každém souboru /etc/init.d/*
Na začátku jsou LSB informace "Required-Start:", apod. Zkoušel jsem tam přidat "$all" nebo název služby, kterou potřebuji spustit přednostně, ale vůbec to na tyto informace nebere ohled? Je potřeba spustit ještě něco, co provede změny v těchto "hlavičkách"?
Vyřešeno. Bylo to tak, jak jsem si myslel - musí se provést příkaz "update-rc.d skript defaults" a toto vygeneruje nové soubory pro paralelní spouštění. Takže už mi to jede.
Dotaz na závěr:
Jak vyčistit systém od Lennyho? Všude různě mi pozůstávaly konfigurační soubory ".dpkg-new", ".dpkg-old", ".dpkg-dist", ... Zůstali mi tam jádra z Lennyho, která již asi určitě nebudou potřeba, atp. Nějaké doporučení, jak to celé uklidit?
Tiskni
Sdílej: