Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Dobrý den,
před chvílí jsem dokončil upgrade z Lennyho na Squeeze a jsem relativně spokojen. V podstatě nenastal zatím (vše jsem netestoval) žádný sebevětší problém. Něco jsem už vyřešil, ale s něčím si nevím rady.
1. Dříve jsem používal v GRUBu toto "vga=791", abych si tak jednoduše nastavil rozlišení, které chci. Nyní se mi rozlišení při bootování změní na jiné (sice na optimální pro monitor, ale neoptimální pro mě) a při změně se mi usekne část výpisu při startu (to mi vadí nejvíce). Chci se tedy zeptat, co způsobuje tuto automatickou změnu rozlišení a jak to vypnout?
2. Začal jsem používat ten nový systém startování programů. Psali, že má být rychlejší, což opravdu je, ale způsobuje drobné problémy. Potřebuji jeden program upřednostnit nad ostatními, protože mi na něm závisí další. Jak to lze udělat?
Možná testováním na něco přijdu, ale toto je asi zatím vše.
Díky
Pokud jsem ten nový systém pochopil správně, tak programy mají na sobě definované závislosti, podle kterých se vygeneruje, jak mají být spouštěné. Následně spouštění probíhá paralelně. Pokud máš čistou instalaci, tak ano, máš to tam, při upgradu se to zeptá, zda to chcete nebo ne.
GRUB_GFXMODE=1024x768x32
GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep
Samozřejmě si to změňte na vaše rozlišení. Dodám, že seznam podporovaných rozlišení najdete pod příkazem vbeinfo, který lze spustit, když při načtení tabulky GRUBu stisknete C.
Vyzkouším, ale myslím, že to není ono.
Toto by mělo nastavit rozlišení stejně jako staré "vga=", problém mám jiný - mě se objeví první řádek a informace z mdadm v rozlišení, které chci a potom blikne monitor a mám rozlišení, které se změnilo samo. Tady si myslím, že bude spíše zahrabaný pes někde jinde. Ale díky, vyzkouším.
Změna rozlišení vyřešena, dělal to ovladač nVidia karty "nouveau" -> přidáno "blacklist nouveau" do /etc/modprobe.d/blacklist.conf
Kdyby někdo věděl, jak to odinstalovat, tak dejte vědět, ať hledám v aptitude, jak hledám, najít nemůžu.
Zbývá tedy bod 1 se změnou pořadí paralelního bootování.
Píši dnes již nějak zcestně. Teď se dívám na nadpis tohoto vlákna :D Omlouvám se, samozřejmě, že "Porodní bolesti".
Jinak zbývá vyřešit bod 2
Tak jsem si myslel, že se vše vrátí do pořádku "CONCURRENCY=none" podle příručky k upgradu a ono se to startuje pomaleji, ale ve stejně špatném pořadí pro mě.
Otázka tedy zní obecněji, jak změnit posloupnost startování služeb při startu systému?
Myslím si, že řešení by mělo být v každém souboru /etc/init.d/*
Na začátku jsou LSB informace "Required-Start:", apod. Zkoušel jsem tam přidat "$all" nebo název služby, kterou potřebuji spustit přednostně, ale vůbec to na tyto informace nebere ohled? Je potřeba spustit ještě něco, co provede změny v těchto "hlavičkách"?
Vyřešeno. Bylo to tak, jak jsem si myslel - musí se provést příkaz "update-rc.d skript defaults" a toto vygeneruje nové soubory pro paralelní spouštění. Takže už mi to jede.
Dotaz na závěr:
Jak vyčistit systém od Lennyho? Všude různě mi pozůstávaly konfigurační soubory ".dpkg-new", ".dpkg-old", ".dpkg-dist", ... Zůstali mi tam jádra z Lennyho, která již asi určitě nebudou potřeba, atp. Nějaké doporučení, jak to celé uklidit?
Tiskni
Sdílej: