Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.
Organizátoři konference LinuxDays 2024 vydali program a zároveň otevřeli registrace. Akce se uskuteční 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích, kde vás čekají přednášky, workshopy, stánky a spousta chytrých lidí. Vstup na akci je zdarma.
Blíží se vydání FreeCADu 1.0. Vydána byla první RC verze tohoto svobodného multiplatformního parametrického 3D CADu. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Dobrý den,
před chvílí jsem dokončil upgrade z Lennyho na Squeeze a jsem relativně spokojen. V podstatě nenastal zatím (vše jsem netestoval) žádný sebevětší problém. Něco jsem už vyřešil, ale s něčím si nevím rady.
1. Dříve jsem používal v GRUBu toto "vga=791", abych si tak jednoduše nastavil rozlišení, které chci. Nyní se mi rozlišení při bootování změní na jiné (sice na optimální pro monitor, ale neoptimální pro mě) a při změně se mi usekne část výpisu při startu (to mi vadí nejvíce). Chci se tedy zeptat, co způsobuje tuto automatickou změnu rozlišení a jak to vypnout?
2. Začal jsem používat ten nový systém startování programů. Psali, že má být rychlejší, což opravdu je, ale způsobuje drobné problémy. Potřebuji jeden program upřednostnit nad ostatními, protože mi na něm závisí další. Jak to lze udělat?
Možná testováním na něco přijdu, ale toto je asi zatím vše.
Díky
Pokud jsem ten nový systém pochopil správně, tak programy mají na sobě definované závislosti, podle kterých se vygeneruje, jak mají být spouštěné. Následně spouštění probíhá paralelně. Pokud máš čistou instalaci, tak ano, máš to tam, při upgradu se to zeptá, zda to chcete nebo ne.
GRUB_GFXMODE=1024x768x32
GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep
Samozřejmě si to změňte na vaše rozlišení. Dodám, že seznam podporovaných rozlišení najdete pod příkazem vbeinfo, který lze spustit, když při načtení tabulky GRUBu stisknete C.
Vyzkouším, ale myslím, že to není ono.
Toto by mělo nastavit rozlišení stejně jako staré "vga=", problém mám jiný - mě se objeví první řádek a informace z mdadm v rozlišení, které chci a potom blikne monitor a mám rozlišení, které se změnilo samo. Tady si myslím, že bude spíše zahrabaný pes někde jinde. Ale díky, vyzkouším.
Změna rozlišení vyřešena, dělal to ovladač nVidia karty "nouveau" -> přidáno "blacklist nouveau" do /etc/modprobe.d/blacklist.conf
Kdyby někdo věděl, jak to odinstalovat, tak dejte vědět, ať hledám v aptitude, jak hledám, najít nemůžu.
Zbývá tedy bod 1 se změnou pořadí paralelního bootování.
Píši dnes již nějak zcestně. Teď se dívám na nadpis tohoto vlákna :D Omlouvám se, samozřejmě, že "Porodní bolesti".
Jinak zbývá vyřešit bod 2
Tak jsem si myslel, že se vše vrátí do pořádku "CONCURRENCY=none" podle příručky k upgradu a ono se to startuje pomaleji, ale ve stejně špatném pořadí pro mě.
Otázka tedy zní obecněji, jak změnit posloupnost startování služeb při startu systému?
Myslím si, že řešení by mělo být v každém souboru /etc/init.d/*
Na začátku jsou LSB informace "Required-Start:", apod. Zkoušel jsem tam přidat "$all" nebo název služby, kterou potřebuji spustit přednostně, ale vůbec to na tyto informace nebere ohled? Je potřeba spustit ještě něco, co provede změny v těchto "hlavičkách"?
Vyřešeno. Bylo to tak, jak jsem si myslel - musí se provést příkaz "update-rc.d skript defaults" a toto vygeneruje nové soubory pro paralelní spouštění. Takže už mi to jede.
Dotaz na závěr:
Jak vyčistit systém od Lennyho? Všude různě mi pozůstávaly konfigurační soubory ".dpkg-new", ".dpkg-old", ".dpkg-dist", ... Zůstali mi tam jádra z Lennyho, která již asi určitě nebudou potřeba, atp. Nějaké doporučení, jak to celé uklidit?
Tiskni Sdílej: