Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
$ cat /etc/hosts
127.0.0.1 localhost
127.0.0.1 sfgame.cz*
127.0.0.1 *.sfgame.cz/
127.0.0.1 s4.sfgame.cz/
127.0.1.1 s6.sfgame.cz/
127.0.1.1 panhradu.cz
127.0.1.1 cz.ikariam.com
127.0.0.1 sfgame.cz
127.0.0.1 www.sfgame.cz
127.0.0.1 sfgame.cz
Snazim se zamezit pristup na sfgame.cz, ale porad se jde na nej dostat. Co delam spatne?
Diky za pripadne odpovedi
iptables -A INPUT -s sfgame.cz -j DROP iptables -A OUTPUT -d sfgame.cz -j DROP
ale stejne nic.
Prave to pouzitie pre DNS je kryci sposob ako docielit zablokovanie. Kazda ziadost smerovana na stroj sfgame.cz
bude smerovana na lokalnu adresu 127.0.0.1
a tym padom vlastne do stratena :) Problemom tohto riesenia je jeho "nepruznost"... neda sa pouzit nejaky "skupinovy" alias s pouzitim hviezdicky alebo bodky pred domenou... na to tento subor urceny nebol. Preto ak sa ma pouzit na jednoduche blokovanie subor hosts
, treba don vymenovat vsetky nazvy/mena ciela, kam sa ma blokovat pristup.
Blokovanie cez iptables je sice tiez pouzitelne, tu vsak treba povedat, ze cielove meno moze mat viacero IPciek, a vtedy je potrebne zablokovat kazdu z nich. Druhou vecou je pomerne rychle starnutie pravidiel... IP adresa sa meni castejsie ako meno ciela a teda po urcitom case FW pravidla uz nemusia byt aktualne (v pravidle je vzdy IP adresa a nie DNS meno).
Popravde ziadne jednoduche riesenie filtrovania weboveho obsahu vramci masiny ja nepoznam (pravdepodobne to riesi nejaka lokalne nainstalovana a rezidentne spustena aplikacia na tom PCcku)... ja sa skvor orietnujem s pouzitim externeho filtrovacieho prvku (proxy servery a pod). Takze s odpovedou treba pockat na niekoho dalsieho.
config.privoxy.org
, tak mi to vyhodi, ze zatim privoxy nepouzivam (anglicky, ted momentalne nejsem u toho PC).
Tady je pekne popsan, ale to spusteni...
tcpwrapper
.
Vytiahnute z man hosts
: Host names may contain only alphanumeric characters, minus signs ("-"), and periods ("."). They must begin with an alphabetic character and end with an alphanumeric character. Optional aliases provide for name changes, alternate spellings, shorter hostnames, or generic hostnames (for example, localhost).
Tiskni
Sdílej: