abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:22 | IT novinky

    Byla představena nová verze modelu Claude Opus 4.6 od společnosti Anthropic. Jako demonstraci možností Anthropic využil 16 agentů Claude Opus 4.6 k vytvoření kompilátoru jazyka C, napsaného v programovacím jazyce Rust. Claude pracoval téměř autonomně, projekt trval zhruba dva týdny a náklady činily přibližně 20 000 dolarů. Výsledkem je fungující kompilátor o 100 000 řádcích kódu, jehož zdrojový kód je volně dostupný na GitHubu pod licencí Creative Commons.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 12
    včera 16:44 | Komunita

    Kultovní britský seriál The IT Crowd (Ajťáci) oslavil dvacáté výročí svého prvního vysílání. Sitcom o dvou sociálně nemotorných pracovnících a jejich nadřízené zaujal diváky svým humorem a ikonickými hláškami. Seriál, který debutoval v roce 2006, si i po dvou dekádách udržuje silnou fanouškovskou základnu a pravidelně se objevuje v seznamech nejlepších komedií své doby. Nedávné zatčení autora seriálu Grahama Linehana za hatecrime však vyvolává otázku, jestli by tento sitcom v současné Velké Británii vůbec vznikl.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 5
    včera 13:33 | IT novinky

    Společnost JetBrains oznámila, že počínaje verzí 2026.1 budou IDE založená na IntelliJ ve výchozím nastavení používat Wayland.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 11:22 | IT novinky

    Společnost SpaceX amerického miliardáře Elona Muska podala žádost o vypuštění jednoho milionu satelitů na oběžnou dráhu kolem Země, odkud by pomohly zajistit provoz umělé inteligence (AI) a zároveň šetřily pozemské zdroje. Zatím se ale neví, kdy by se tak mělo stát. V žádosti Federální komisi pro spoje (FCC) se píše, že orbitální datová centra jsou nejúspornějším a energeticky nejúčinnějším způsobem, jak uspokojit rostoucí poptávku po

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    včera 11:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.53.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 70 vývojářů, z toho 21 nových. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Komunita

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 216. sraz, který proběhne v pátek 20. února od 18:00 v Red Hat Labu (místnost Q304) na Fakultě informačních technologií VUT v Brně na ulici Božetěchova 1/2. Tématem srazu bude komunitní komunikační síť MeshCore. Jindřich Skácel představí, co je to MeshCore, předvede nejrůznější klientské zařízení a ukáže, jak v praxi vypadá nasazení vlastního repeateru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 9.0 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.2. 13:55 | IT novinky

    Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny klesla pod 70 000 dolarů (1,44 milionu korun).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    5.2. 13:22 | IT novinky

    Valve z důvodu nedostatku pamětí a úložišť přehodnocuje plán na vydání zařízení Steam Controller, Steam Machine a Steam Frame: „Cílem tedy stále zůstává vydat všechna tři nová zařízení v první polovině letošního roku, ale přesná data a ceny jsou dvě věci, na kterých usilovně pracujeme a jsme si dobře vědomi toho, jak rychle se v tomto ohledu může vše změnit. Takže ač dnes žádné zveřejnitelné údaje nemáme, hned jak plány finalizujeme, budeme Vás informovat.“

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    5.2. 03:11 | Komunita

    Do 20. února lze hlasovat pro wallpapery pro Ubuntu 26.04 s kódovým názvem Resolute Raccoon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (19%)
     (6%)
     (0%)
     (10%)
     (25%)
     (3%)
     (4%)
     (2%)
     (12%)
     (30%)
    Celkem 783 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Dotaz: Dynamické přidávání pevných disků

    22.2.2011 11:34 joska
    Dynamické přidávání pevných disků
    Přečteno: 396×
    Přecházím na svém home serveru/HTPC z Windows Home Server na Ubuntu Server Edition (takže jsem v linuxu poměrně začátečník).

    WHS měly takovou poměrně příjemnou vlastnost, že všechny disky (krom systémového) byly v jakémsi softwarovém RAIDU, kde bylo zaručeno, že jeden soubor je jen na jednom disku a že v případě že jeden disk odejde nebudou data na ostatních dotčena. Disky se pak v systému jevily jako jeden disk, + šlo zvolit u některých složek, že se budou ukládat na víc jak jeden disk pro zachování dat.

    Neporadil byste mi někdo, jde-li to, a případně jak, docílit na linuxu? Vygooglil jsem si, že by to snad mohlo suplovat LVM, ale nepodařilo se mi zjitit ,jak se LVM staví k tomu, když z čistého nebe odejde jeden disk.

    Díky, Joska

    Odpovědi

    22.2.2011 12:01 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamické přidávání pevných disků
    Na tvorbu SW raidu slouzi nastroj mdadm.

    NN
    22.2.2011 12:30 jirkamailto | skóre: 31
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamické přidávání pevných disků
    No jde o to ktery raid zvolit aby tam bylo prislusne zalohovani. Ja na serveru pouzivam raid 5, kdyz odejde 1 disk, tak data se jeste daji obnovit.
    Heron avatar 22.2.2011 12:54 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamické přidávání pevných disků
    Podle toho, co jsem teď našel na stránkách MS se nejedná o RAID, ale o jednoduché nakopírování dat na dva disky. Což je z hlediska uživatele samozřejmě jedno a chválím MS za tento produkt, na domácí lepší NAS je to fakt dobré. Linux, pokud si jej chce uživatel vyšperkovat, samozřejmě udělá službu lepší.

    Pomocí LVM tohle neuděláte, LVM nemá páru o souborech. Pokud byste chtěl dosáhnout podobného chování, tak asi nejjednodušší je si vytvořit skript, který vám bude udržovat zálohu vybraných dat na druhém disku (něco podobného tam bude mít MS taky). Sice to není na jedno kliknutí, ale v případě výpadku jednoho disku o data nepřijdete.

    Případně na to jít více systémově a udělat si pořádný raid (třeba ten raid5 pomocí mdadm, na ukládání a čtení dat se hodí, na práci ale ne) a nad tím jeden FS. Což ale může být plýtvání disky v případě, že nechcete replikovat vše ale jen vybraná cenná data.

    Osobně jdu cestou třetí. Mám server s nějakým storage (pro tuto diskusi je to jedno, ale pro úplnost se jedná 3x mirror nad celkem šesti disky) a důležitá data z tohoto serveru pravidelně zálohuji na externí HDD.
    25.2.2011 11:13 joska
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamické přidávání pevných disků
    Tak pro všechny kdo by v budoucnu řešili podobný problém, pomůže šikovná utilitka "mhddfs".

    Sice neřeší problém s duplikováním důležitých souborů, ale vytvoří nad disky jeden virtuální systém, přičemž si hlídá konzistenci souborů.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.