Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Dobrý den,
co se stane v případě, že politiku mám nastavenou
INPUT DROPa vytvořím si nové dva CHAINs
-N tcp_segments
-N udp_segments
a
-A INPUT -i eth0 -p TCP -j tcp_segments
-A INPUT -i eth0 -p UDP -j udp_segments
-A tcp_segments -d "ipaddress" -p TCP -m state --state NEW,RELATED,ESTABLISHED -m TCP --dport 22 -j ACCEPT
v případě, že se přidá do INPUT CHAIN automaticky po spustění démona další rula na filtrování SSH, které je jako první a odkazuje na automaticky vygenerovaný CHAIN, nebude se již mé pravidlo na povolení SSH provádět? TZN. v případě, že najde shodu, přepošle paket a neřeší už další ruly v řetězci?
a ještě jedna otázka
-A INPUT -m state --state RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPTnení toto pravidlo dírou v IPTABLES? Abych mohl updatovat systém a zároveň nepovolit inizializaci příchozího přístupu?
Děkuji za odpověď.
TZN. v případě, že najde shodu, přepošle paket a neřeší už další ruly v řetězci?
Pouze pokud to pravidlo, jehož podmínky jsou splněny, rozhodne o osudu paketu, tj. má akci ACCEPT
, DROP
nebo REJECT
.
není toto pravidlo dírou v IPTABLES?
V jakém smyslu dírou?
Chain INPUT (policy DROP)
target prot opt source destination
fail2ban-SSH tcp -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0 tcp dpt:22
tcp_segments tcp -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0
udp_segments udp -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0
ACCEPT all -- 0.0.0.0/0 127.0.0.1
ACCEPT all -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0 state RELATED,ESTABLISHED
Chain tcp_segments (1 references)
target prot opt source destination
ACCEPT tcp -- 0.0.0.0/0 "IP"/24 state NEW,RELATED,ESTABLISHED tcp dpt:22
Chain fail2ban-SSH (1 references)
target prot opt source destination
RETURN all -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0
Tak, v současné době mi fail2band hází do CHAIN fail2ban s koncem DROP pokusy, kterých bylo více jak pět. Chci si být jistý, že v případě, když tohoto démona vypnu, zůstane mi pravidlo které odpovídá mému chainu TCP_SEGMENTS. Zároveň by mě zajímalo, jestli posledním pravidlem v INPUT uděluji přístup k serveru jen portům, které sám inicializuje server a není toto pravidlo jako díra. Děkuji R.
Proc mas chain fail2ban kdyz stejne z nej paket vratis zpet ke spracovani? Pokud tam byt nema dej mu DROP jinak ACCEPT.Do toho řetězce se následně řadí pravidla pro zakázání spojení z IP adres, ze kterých se někdo opakovaně pokoušel přihlásit chybným heslem – jestli jsem tedy správně pochopil tazatele. Smysluplnost takového řešení nechám stranou. Pokud jde o jiné spojení, než to ze seznamu zakázaných, má se zpracovat dalšími pravidly firewallu (to, že není na seznamu zakázaných, ještě automaticky neznamená, že se má povolit).
RETURN
je tedy správně.
Poslednim pravidlem rikas akceptuj jen ta spojeni, ktera jiz jsou navazana.Nikoli, říká se tím, že se mají akceptovat příchozí pakety, které jsou součástí již navázaného spojení nebo s ním souvisí.
Děkuji za výstižný komentář a to obou odpovídajícím, vždy se rád něco přiučím. Bylo pro mě důležité se ujistit o funkčnosti tohoto řešení. V případě, že byste měl návrh, jakým lepším způsobem se bránit proti útokům z internetu na služby SSH a FTP, budu velmi potěšen, samozřejmě stačí jen nasměrovat, jakým způsobem se dostanu k výsledku.
DěkujiJinak přeji hezký den a ať vám linuxy šlapou.
R.ssh
používám přihlášení klíčem a přihlášení heslem mám úplně zakázané. FTP nejlépe zabezpečíte tak, že ho vůbec nebudete používat
Tiskni
Sdílej: