abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    25.7. 19:55 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    25.7. 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.7. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    24.7. 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (29%)
     (25%)
     (5%)
     (4%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (28%)
    Celkem 134 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 20:08
    Rozcestník

    Dotaz: Řešení domácí sítě

    24.2.2011 10:24 plant
    Řešení domácí sítě
    Přečteno: 386×
    Dobrý den, budu rád za váš názor. Mám jedno volné PC ze kterého bych rád udělal router, Samba server, NAS a především firewall. Rád bych našel řešení, kdy vše pojede z USB klíčenky (byť vím, že to není ideální řešení). PC má dva Ethernety ale je bez hdd.

    Moje představa je taková, že na klíčenku dám k tomu určenou distribuci (knoppix nebo slax) a nad tím bude ve virtualboxu nebo qemu virtuálně m0n0wall a freenas (tedy dva virtualizované BSD systémy nad jedním linuxem). Freenas má v poslední verzi problémy se smb v kombinaci s Windows 7, takže ještě existuje řešení, že samba pojede přímo na linuxu.

    Z hostitele (linux) tedy pojede DHCP, NAT Na virtualu - firewall (BSD) - NAS (BSD)

    Zajímá mě váš názor na toto řešení a také, jak vyřešit, aby na vstupním Ethernetu bylo vše až za m0n0wallem (tedy aby virtualizovaný systém byl v první linii a filtroval pakety před hostitelským systémem.

    Díky

    Aleš

    Odpovědi

    24.2.2011 11:22 ubuntak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Řešení domácí sítě
    no nevim, ale tech virtualnich stroju je tam nejak malo jeste bz to chtelo jeden na spousteni druheho a druhym teprve spoustet treti ...
    IRENKO PROC!
    Normalnim lidem pro domaci udely staci jeden linux server kde vse rozjedou. Vcem je problem nahodim na USBcko nejakou distribuci a na ni royjedu Sambu, NFS, DHCP, propadne nejky server pro HTPC, nastavim firewall a je udelano.
    24.2.2011 11:39 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Řešení domácí sítě
    Souhlas.
    vdusek avatar 24.2.2011 11:32 vdusek | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Řešení domácí sítě
    Ahoj, pokud virtualizovat, tak je to především otázka velikosti operační paměti. Osobně bych doporučil jako základ VMware ESXi (free) - velmi stabilní a bezúdržbový, který lze bootovat z USB. V něm si už pak můžeš rozjet virtuálů kolik ti utáhne paměť
    24.2.2011 12:05 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Řešení domácí sítě
    Co na tom firewallu chcete filtrovat? Služby, které nemají být poskytovány ven, nakonfigurujte jen pro přístup z vnitřní sítě, případně na firewallu toho počítače (v OS, který běží na fyzickém stroji) zakažte navazování spojení z venku k počítačům s Windows, a firewall máte vyřešen.

    Firewall se dá použít ke třem účelům – zabránit přístupu ke službám, u kterých nejde dostupnost správně nakonfigurovat; ochrana síťové infrastruktury (např. před DoS útokem) a ochrana před zneužitím chyby implementace síťového stacku. První případ nakonfigurujete mnohem snát na linuxovém firewallu, než byste konfiguroval předávání do virtuálního stroje a vůbec celý virtuální stroj. Pro druhý případ potřebujete co nejefektivnější zpracování, takže žádný průchod přes několik vrstev do virtuálního stroje. Ve třetím případě může v případě firewallu na fyzickém stroji útočník zneužít chybu HW nebo chybu v linuxovém síťovém stacku, pokud použijete virtuální stroj a uvnitř BSD, může útočník zneužít chybu HW, linuxového stacku, chybu virtuálního stroje nebo chybu síťové stacku BSD.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.