Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
aptitude
bez jakýchkoliv parametrů) atd.
Pokud jsem něco uvedl nesprávně, snad mě někdo opraví.
apt-get autoremove
(byť se to musíé dělat ručně), volitelné závislosti umí apt-get taky
Nicméně aptitude má navíc hold (neupgradovat), forbid (zakážu chybnou verzi, ale nezakážu upgrady na další), narozdíl od aptu umí i ručně označovat balíčky jako automaticky instalované (když něco nechci, ale odstranit to nejde, protože na tom zrovna něco závisí)
Aptitude ale oproti apt-get umí hlavně upgrade: apt-get upgrade
upgraduje jen to co lze upgradovat bez odstraňování nebo instalace nových balíčků, apt-get dist-upgrade
zase upgradne vše, i za cenu že by se něco muselo odinstalovat (takže většinou nepoužitelné).
aptitude safe-upgrade
je pak v aptitude asi nejlepší kompromis - upgradne jen to, co lze nainstalovat bez odebírání balíčků, co nejsou nainstalované automaticky. Tedy nehrozí, že by to odinstalovalo něco co nechci.
safe-upgrade
taky neinstaluje nové balíčky a místo dist-upgrade
se má používat full-upgrade
(význam je ekvivalentní). No a když nastane nějaká složitější situace (např. se závislostmi při instalaci, oceníte např. při používání backportů v Debianu), aptitude
si zpravidla lépe poradí a také případně nabídne více možných řešení, z nichž si uživatel může vybrat.
Tiskni
Sdílej: