Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Zdravim
Chtel bych poprosit o radu jak mam nastavit router aby prez nej fungoval IpTv receiver od O2. Router je Asus WL-500g premium na ktery jsem nahral posledni stabilni OpenWRT. WAN konektor jsem pripojil k modemu a nastvil PPPoE pripojeni a internet funguje jak ma. Problem je ze musim nakonfigurovat pripojeni pro IPTV receiver od O2 a priradit mu nejaky port na switchi - a bohuzel si s tim neumim poradit.
Puvodni router Zyxel co nam dodalo O2 me nevyhovoval, ale byl predkonfigurovany pro pouzivani toho receiveru. Na nasledujicich screenech jsem toto nastaveni zachytil :
[URL=http://img855.imageshack.us/i/iptv1.jpg/][IMG]http://img855.imageshack.us/img855/8093/iptv1.th.jpg[/IMG][/URL]
[URL=http://img64.imageshack.us/i/iptv2.jpg/][IMG]http://img64.imageshack.us/img64/9748/iptv2.th.jpg[/IMG][/URL]
[URL=http://img189.imageshack.us/i/iptv3.jpg/][IMG]http://img189.imageshack.us/img189/9863/iptv3.th.jpg[/IMG][/URL]
Dalsi popis pro jiny typ routeru jsem nasel treba tady : http://www.attel.cz/faq/jak-mam-nastavit-sluzbu-o2tv-v-zarizeni-vigor-2710e-ne
Bohuzel nevim jak tyto nastaveni uskutecnit pod OpenWRT. Vytvorl jsem novy interface IPTV ale v jeho nastaveni nemam moznost vybrat RFC 1483 bidge. Je mozne ze se toto neda nastavit prez graficke rozhrani, ale ja nejak nechapu CO mam nastavovat a tudiz nevim po cem mam googlovat.
Nasel jsem jeste dalsi vagni popis ktery mi bohuzel nic nerika :
RE: O2 TV a modem
Tak si piš VPI/VCI 8/35 Qos NRT-VBR dále PCR 63 SCR 30 MBS 45 musíš vytvořit druhý vyr. okruh vedle základního PVC 1 nebo jedna nevím jak to máš očíslované a tento okruh musíš dát do bridge modu a aktivovat. No a ted bys měl tento okruh nasměrovat do jednoho eth portu
Byl bych moc rad kdyby mi nekdu umel poradit bud jak to mam nastavit a nebo aspon po cem se mam podivat. Diky predem K
Bohuzel mi zdejsi formular hazi jen ruzne chybove hlasky proc nemuze vlozit formatovany text kteremi ale vubec nic nerikaji, takze ty vypisy jsem musel hodit to pastebin.
ifconfig : http://pastebin.com/MNwMY5aV
/etc/config/network : http://pastebin.com/SZ7pqrMv
To PPPoE pripojeni vytvarim tak, ze jsem si v interfaces -> WAN dal protokol PPPoE, zadal prihlasovaci udaje a po nejake dobe se mi to chytlo a internet chodil. WAN konektor jsem propojil s LANem na modemu. Vcera vecer jsem si s tim hral a vytvoril podle ruznych navodu ten ATM-bridge s temi udaji (VPCI,VCI ...) jako odpovidaji tomu nastaveni pro IPTV. Tim se vytvorilo zarizeni nas0 kteremu jsem se snazil priradit port LAN1 na switchi, ale nevim jestli je to tak spravne. Kazdopadne ten receiver pripojeny do toho LAN1 se nechytl, takze to mam asi nastavene blbe.
config 'interface' 'iptv'
option 'proto' 'none'
option 'type' 'bridge'
option 'ifname' 'nas0 eth0.1'
option 'defaultroute' '0'
option 'peerdns' '0'
Kde eth0.1 je port pro O2 tv . Btw to zarizeni nas0 by asi melo být videno v ifconfigu ne ?
Tiskni
Sdílej: