Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
ok, zkusim to jinak: jak pripojit wokenni terminal servery k sambe (jak nastavit sambu)pripojit terminal server do sambackej domeny. popripade namapovat prihlasovanych userov do skupiny "remote desktop users".
...aby na nich (a pouze na nich) byly zachovany "roaming" uzivatelsky profily?to uz je vecou nastavenia systemovej politky. ak raz na sambe povolite romaingove profily, budu povolene na kazdom domain member stroji pokym mu to explicitne nenastavite inak. pripadne ma napada este druhha moznost: pre vsetky tri terminal servery bude platit na samba serveri ina hodnota konfiguracnej direktivy
logon path
ako pre ostatnych clenov domeny. je to vlastne samba konfiguracia costomizovana podla domain klienta, ktory sa na nu pripaja.
logon path
. Ve výchozí konfiguraci (jak Samby tak Win) se použijí roaming profily - tj. při přihlášení se profil ze samba serveru kopíruje na klienta, při odhlášení zpět; je třeba dát pozor na přihlášení na více klientech najednou.
Co je potřeba udělat, je na terminal serveru přidat uživatele (nebo celé skupiny) do lokální skupiny "Remote Desktop Users", jinak jim není dovoleno vzdálené přihlášení (lze tím řídít, kdo na term. server může a kdo ne). Možná na tohle je ono klikátko v LAM. Já to řeším vytvořením obyčejné skupiny na samba serveru (v LDAPu), kterou pak na terminal serverech přidám do "Remote Desktop Users".
logon path =
, windows terminal server je tez pripojen (nove), ale u toho (techto - budou 2 az 3) bych potreboval nastavit jiny chovani tak, aby profil nebyl lokalni, ale "roaming" ... zkusim se podivat po moznostech, ktere zminoval timeos - tedy nastaveni nejake logovaci politiky jen vuci urcitym clenum domeny (pokud je to mozne) .... doufam, ze vyse uvedene dava smysl, neumim se uz moc cesky vyjadrit [global]
sekce do smb.conf
dát:
# /etc/samba.smb.conf
...
[global]
...
include = /etc/samba/machines/%m
[homes]
...
A pak si udělat soubor např. /etc/samba/machines/tserver1
:
# /etc/samba/machines/tserver1
logon path = \\%N\%U\.tsprofile
- pro každý terminal server takový soubor se stejným obsahem. Přesně takhle to používám, a funguje to.
Tiskni
Sdílej: