Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
/etc/init.d/set-ipt
, nastavil příznak spouštění a udělal symbolický odkaz /etc/rc2.d/@S16set-ipt
. Jenže skript se nevykonal. Tak jsem odkaz nakopíroval i do dalších úrovní běhu, ale skript se stále nevykonal. Když jsem smazal /etc/rc2.d/S20gdm
, Gnome se nespustil. Když jsem odkaz zkopíroval zpět, zase Gnome se spouští automaticky. Ale můj skript se nikdy nespustí. Čím se můj skript liší a čím se liší Debian na serveru od nejnovějšího Debianu, na to jsem nepřišel. Něco takového se mi nikdy neastalo... Řešení dotazu:
update-rc.d
. Více najdete na http://wiki.debian.org/LSBInitScripts/DependencyBasedBoot
update-rc.d set-ipt defaults
.
iptables
stará? Připadá mi divné, že by to nechali každého admina vymýšlet znova…
Nakopiruj si script do /etc/init.d/set-ipt
nastav mu chmodem prava spousteni
spust sysv-rc-conf Aa podivej se na runlevely ktere jsou zapnute.
To jedine staci ke spousteni (samozrejme sysv-rc-conf se da nahradit jinym postupem)
Pridej do scriptu treba
echo "Script /etc/init.d/set-ipt byl spusten `date +"%d.%m.%Y v %T hodin"`" > /tmp/set-ipt.run
a az ti nabehne system tak dej :
cat /tmp/set-ipt.run ; sudo rm /tmp/set-ipt.run
Tiskni
Sdílej: